Kolumbia

Kolumbia w pigułce

Flaga Kolumbii
Oficjalna nazwa Republika Kolumbii (Colombia, República de Colombia)
Stolica
Bogota
Waluta
peso kolumbijskie (COP)
Język
hiszpański
Liczba ludności
45 730 834
Powierzchnia
1 139 825m2
Religia
katolicyzm
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Kolumbii Hotele w Kolumbii

Komunikacja & środki lokomocji w Kolumbii

Transport miejski:
We wszystkich większych miastach dobrze rozwinięta jest komunikacja miejska. Poza Medellin, w którym istnieją dwie linie metra, jest to przede wszystkim komunikacja autobusowa. Ceny są dość przystępne (równowartość około 3 złotych za jeden przejazd). Bardzo popularne są również taksówki.

Autobusy:
Praktycznie w każdy zakątek Kolumbii możemy dotrzeć autobusem dalekobieżnym. Cena przejazdu nie jest zbyt wygórowana (w przeliczeniu na złotówki to koszt rzędu kilku złotych), a oferowane usługi są dość przyzwoite. Opłaty dokonujemy już w środku komunikacji. Przystanki istnieją głównie w rejonie Bogoty. W innych przypadkach są to tzw. „przystanki na żądanie”.

Samoloty:
Sieć połączeń lotniczych jest również bardzo dobrze rozbudowana. Samolotem możemy podróżować między wszystkimi stolicami departamentów oraz innymi większymi ośrodkami miejskimi. Bilety kupimy w biurach turystycznych oraz na lotniskach. Jest to najwygodniejszy i najbezpieczniejszy środek transportu. – W okresach deszczowych poruszanie się drogą lądową znacznie utrudniają osuwiska błotne. Główne linie lotnicze to: Avianca, LAN i Copa.

Samochody:
Po Kolumbii możemy podróżować także taksówkami. Przestrzega się jednak turystów, aby decydowali się tylko na te, które zamawia się telefonicznie. Opłaty za przejazd są znacznie tańsze niż w Europie, głównie ze względu na popularność tego środka komunikacji.
Wypożyczanie samochodów nie jest tu powszechnym zjawiskiem. Zresztą jest to przedsięwzięcie bardzo kosztowne, gdyż wszystkie drogi krajowe są płatne, a i ceny benzyny są bardzo wygórowane. Aby samodzielnie poruszać się po kraju samochodem, wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy.
Ze względów bezpieczeństwa nie polecamy korzystania z prywatnych samochodów, szczególnie, gdy chcemy się wybrać na prowincję. Do prowadzenia samochodu w Kolumbii upoważni nas międzynarodowe prawo jazdy, które możemy wyrobić jeszcze przed wyjazdem na podstawie posiadanego polskiego prawa jazdy. Cena paliwa w Kolumbii to około 4 złote za litr. Samochód bez problemu wypożyczymy w większych miastach i na każdym lotnisku.

Transmilenio:
Transmilenio to środek transportu miejskiego w Bogocie. Są to tzw. szybkie autokary, które przemieszczają się po specjalnie wyznaczonych dla nich pasach jazdy. Docierają do wszystkich większych atrakcji turystycznych i miejsc w stolicy. Zachęcają również ceny biletów. Jeden, który obejmuje całą trasę bez względu na ilość koniecznych przesiadek, kosztuje 1750 pesos, czyli 3,50 zł.

Koleje w Kolumbii:
Tymi nie pojedziesz. W tym kraju istnieje tylko jedna linia kolejowa i jest ona używana tylko do przewozów towarowych. Połączenia pasażerskie nie istnieją.

Zgłoś błąd

Kolumbia w pigułce

Komunikacja
Oficjalna nazwa Republika Kolumbii (Colombia, República de Colombia)
Stolica
Bogota
Waluta
peso kolumbijskie (COP)
Język
hiszpański
Liczba ludności
45730834
Powierzchnia
11398252
Religia
katolicyzm
Ustrój
republika

Kolumbia - więcej informacji