Kuba

Kuba w pigułce

Flaga Kuby
Oficjalna nazwa Republika Kuby (República de Cuba)
Stolica
Hawana
Waluta
peso kubańskie (CUP)
Język
hiszpański
Liczba ludności
11 424 000
Powierzchnia
110 860m2
Religia
katolicyzm, protestantyzm
Ustrój
republika socjalistyczna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki wyjątek Kuba Hotele wyjątek Kubie

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Kubie

Szczepienia
Wyjeżdżając na Kubę nie wymagane są żadne szczepienia.
Wśród zalecanych dla turystów szczepień wymienia się: wirusowe zapalenie wątroby A, wirusowe zapalenie wątroby B, błonica, tężec, polio, dur brzuszny, wścieklizna.

Lekarstwa do zabrania
Należy zabrać wszystkie leki, które bierzemy ze względu na stan zdrowia oraz podstawowe leki przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe, środki odkażające. Pamiętając o tym, że Kuba jest krajem tropikalnym trzeba wziąć ze sobą odpowiednie kosmetyki z dużym filtrem UV chroniące nas przed promieniowaniem słonecznym. Osoby noszące soczewki powinny zaopatrzyć się w krople do oczu. W podręcznej apteczce powinny znaleźć się także repelenty na komary, który mogą okazać się dość uciążliwe ze względu na panującą tam dużą wilgotność powietrza.

Choroby zakaźne

Gdy jesteś na miejscu

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Na terenie Kuby występuje okresowe zagrożenie takimi chorobami jak: ameboza, denga, zapalenie wirusowe spojówek.
Nie wolno pić nieprzygotowanej wody oraz jeść nie umytych owoców i warzyw. W trakcie pobytu nie poleca się także spożywania sałaty i rzodkiewek.
Należy uważać na kanciarzy i oszustów oraz nie poruszać się po mieście, po zmroku.
Jeśli korzystamy z poruszania się taksówkami wsiadając należy sprawdzić czy kierowca włączył taksomierz i dokładnie ustalić cenę.

Insekty
Ze względu na dużą wilgotność powietrza jest tutaj dużo komarów i meszki. Przed wyjazdem należy zaopatrzyć się w repelenty.

Podróżowanie z dzieckiem
Dzieci do 16 roku życia tak samo jak dorośli muszą posiadać ważny paszport. Jeśli rodzic podróżuje samotnie a prawa do opieki nad dzieckiem przysługują obojgu rodziców w takim przypadku dziecko musi posiadać pozwolenie pisemne od drugiego rodzica na lot i podróż. Podobnie wygląda sytuacja podróżowania z nie swoim dzieckiem. Osoba podróżująca z takim dzieckiem /lub dziećmi powinna posiadać pisemną zgodę i upoważnienie do opieki na podróż od rodziców lub opiekunów prawnych.
Zazwyczaj za lot z dzieckiem poniżej 2 roku życia nie zapłacimy nic, albo jedynie symboliczną kwotę. Powyżej 2 roku dzieci muszą zajmować własne siedzenie i większość linii wymaga opłaty za bilet jak za osobą dorosłą. Niektóre linie oferują zniżki dla dzieci do 12 roku życia.
Dzieci w przedziale wiekowym 5-16 lat według obowiązujących przepisów lotniczych mogą samodzielnie odbyć podróż samolotem. Dziecko powinno posiadać pisemne potwierdzenie o tym, że w porcie docelowym czeka na niego upoważniona przez rodzica /opiekuna osoba dorosła, która na czas pobytu przejmuje nad dzieckiem odpowiedzialność.

W razie choroby
Według obecnych przepisów osoby wybierające się na Kubę muszą posiadać ubezpieczenie zdrowotne akceptowane przez jedną z firm kubańskich. Można je kupić w Polsce poprzez niektóre biura podróży lub zaraz po wylądowaniu na lotnisku.
W wielu większych hotelach jest lekarz pierwszego kontaktu. Standardowa wizyta to koszt ok. 30 CUC. Apteka międzynarodowa oferuje leki, jednak jej asortyment jest ograniczony, a ceny wysokie. Dzień pobytu na oddziale dobrego szpitala w Hawanie to koszt ok. 130 CUC. Wizyta lekarska kosztuje od 30-50 CUC.

Zgłoś błąd

Kuba w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Republika Kuby (República de Cuba)
Stolica
Hawana
Waluta
peso kubańskie (CUP)
Język
hiszpański
Liczba ludności
11424000
Powierzchnia
1108602
Religia
katolicyzm, protestantyzm
Ustrój
republika socjalistyczna

Kuba - więcej informacji