Libia

Libia w pigułce

Flaga Libii
Oficjalna nazwa Państwo Libia (arab. ليبيا – trl. Lībiyā, trb. Libija)
Stolica
Trypolis
Waluta
dinar libijski (LYD)
Język
urzędowy: arabski; język używany: arabski, języki berberyjskie
Liczba ludności
6 310 434
Powierzchnia
1 759 540m2
Religia
dominująca: islam
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Libii Hotele w Libii

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Libii?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Libia – oficjalnie Libijska Republika Ludowa to kraj położony w północnej części Afryki, nad Morzem Śródziemnym (zatoka Wielka Syrta). Wśród państw sąsiadujących z Libią wymienia się: Egipt, Sudan, Czad, Niger, Algierię oraz Tunezję. Całkowita powierzchnia terytorium wynosi 1 759 540 km², co sytuuje Libię na 17 miejscu na świecie, pod względem wielkości. Stolicą Libii jest miasto Trypolis. W przeszłości państwo podzielone było na 13 regionów, które nosiły nazwę ’muhafazy’, obecnie natomiast obszar składa się z 22 gmin (od roku 2003).
Większość powierzchni Libii zajmują pustynie i półpustynie (np. Pustynia Libijska i Sahara), na których znaleźć można oazy. Występują tam bardzo wysokie temperatury, panuje suchy klimat zwrotnikowy, który cechuje się rzadkimi opadami. Z tego względu w Libii nie ma stałych rzek. W latach 20. XX wieku, na terenie Libii zanotowano temperaturę wynoszącą prawie 58 stopni Celsjusza, uznawaną za najwyższą temperaturę na Ziemi.
Do grup etnicznych, które zamieszkują obszar Libijskiej Republiki Ludowej zalicza się: Arabów (ponad 85%), Berberów (ok. 10%) oraz mniejszości Turków, Maltańczyków, Greków, Indusów, Tunezyjczyków czy Pakistańczyków. Przy granicy z Czadem i Nigerem żyją koczownicze murzyńskie plemiona Tubu. W Libii dominuje islam – libijscy muzułmanie to głównie sunnici. Istnieją również niewielkie wspólnoty chrześcijan (katolicy, protestanci), świadków Jehowy, buddystów i Żydów.
Trypolis to stolica i główny ośrodek gospodarczy Libii, która rozwinęła kilka gałęzi przemysłu: spożywczy, metalowy, włókienniczy, meblarski czy poligraficzny. Główny dochód państwo czerpie natomiast z eksportu ropy naftowej, która jest towarem cenionym i pożądanym na całym świecie.
Libia to kraj, do którego co roku jeżdżą rzesze turystów spragnionych pięknej pogody i gorącego słońca. Będąc w tym afrykańskim kraju można również skosztować egzotycznej kuchni, zobaczyć niesamowite zabytki (m.in. ryty i malowidła skalne, na których uwiecznione są sceny z polowań na dzikie zwierzęta; fragmenty budowli greckich i rzymskich oraz pozostałości po licznych meczetach muzułmańskich). Wycieczka w ten rejon świata będzie z pewnością niezapomnianą przygodą.

Zgłoś błąd
Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 58 Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 114 Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 118 Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 165 Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 170

Libia - galeria zdjęć

Libia w pigułce

Libia
Oficjalna nazwa Państwo Libia (arab. ليبيا – trl. Lībiyā, trb. Libija)
Stolica
Trypolis
Waluta
dinar libijski (LYD)
Język
urzędowy: arabski; język używany: arabski, języki berberyjskie
Liczba ludności
6310434
Powierzchnia
17595402
Religia
dominująca: islam
Ustrój
republika

Libia - więcej informacji