Libia

Libia w pigułce

Flaga Libii
Oficjalna nazwa Państwo Libia (arab. ليبيا – trl. Lībiyā, trb. Libija)
Stolica
Trypolis
Waluta
dinar libijski (LYD)
Język
urzędowy: arabski; język używany: arabski, języki berberyjskie
Liczba ludności
6 310 434
Powierzchnia
1 759 540m2
Religia
dominująca: islam
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Libii Hotele w Libii

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Libii

Przed wyjazdem

Zalecane szczepienia
Obywatele polscy, którzy jadą do Libii nie są zobligowani do wykonania żadnych obowiązkowych szczepień. Osoby, które przyjeżdżają z krajów położonych na południe od Sahary mogą zostać poproszone o przedstawienie świadectwa szczepienia przeciwko żółtej febrze.

Zalecane szczepienia:
a. Wirusowe zapalenie wątroby typu A i B
b. Błonica
c. Tężec
d. Wścieklizna
e. Dur brzuszny

Lekarstwa do zabrania
Wybierając się w podróż należy zabrać ze sobą niezbędne środki higieniczne, opatrunkowe, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwbiegunkowe i dezynfekujące. Osoby posiadające wadę wzroku powinny zabrać drugą parę okularów (bądź zapasowe szkła kontaktowe). Konieczne jest również zaopatrzenie się w komplet leków, które zażywamy stale z przepisu lekarza. Warto mieć ze sobą środki przeciw insektom i krem z dobrym filtrem.

Choroby zakaźne
Na obszarze Libijskiej Republiki Ludowej nie występuje zagrożenie malarią. Podróżnicy mogą być narażeni na biegunkę. Na szczęście można się jej ustrzec dbając o higienę, pijąc tylko butelkowaną wodę i dokładnie zwracając uwagę na to co i gdzie jemy.

Gdy jesteś na miejscu

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Turysta podróżujący po Libii musi być bardzo ostrożny, gdyż w kraju tym istnieje duże zagrożenie pospolitą przestępczością (np. napady rabunkowe, włamania do samochodów, kradzieże). Aby zapobiec niebezpieczeństwu zaleca się unikanie samotnych nocnych spacerów (szczególnie po nieoświetlonych i niestrzeżonych plażach) czy wyjazdów pojedynczych osób w odosobnione miejsca.

Niebezpieczeństwem dla podróżników może być przegrzanie organizmu, spowodowane noszeniem niewłaściwego stroju, przebywaniem przez bardzo długi czas na otwartej przestrzeni (narażając się na bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych) i spożyciem zbyt małej ilości płynów.

Sporym zagrożeniem są libijscy kierowcy, którzy jeżdżą bardzo brawurowo, nie zważając na obowiązujące przepisy drogowe.

Insekty
Jak w każdym kraju, również w Libii występują różne insekty. Wprawdzie nie ma zagrożenia zachorowania na malarię, natomiast warto mieć przy sobie repelenty, dzięki którym nie poczujemy dokuczliwych skutków użądlenia.

W 2012 roku poważnym problemem była plaga szarańczy, która opanowała pustynię i zniszczyła plony bardzo wielu rolników.

Podróżowanie z dziećmi
Nie ma szczególnych przeciwwskazań co do podróżowania z dziećmi. Oczywiście należy pamiętać, aby dziecko było zabezpieczone przed słońcem i odpowiednio transportowane (foteliki). Podróżując z pociechą samolotem, wybierzmy miejsca z przodu, aby uniknąć nadmiernego hałasu i nieprzyjemnych wibracji.

W razie choroby
Należy pamiętać o tym, że w Libii nie są honorowane żadne zagraniczne polisy ubezpieczeniowe. Jedyną wartość ma lokalne ubezpieczenie OC – tzw. pomarańczowa karta. W razie problemów ze zdrowiem, można zgłosić się do lekarza internisty bądź szpitala. Wizyty są płatne.

Zgłoś błąd

Libia w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Państwo Libia (arab. ليبيا – trl. Lībiyā, trb. Libija)
Stolica
Trypolis
Waluta
dinar libijski (LYD)
Język
urzędowy: arabski; język używany: arabski, języki berberyjskie
Liczba ludności
6310434
Powierzchnia
17595402
Religia
dominująca: islam
Ustrój
republika

Libia - więcej informacji