Komunikacja & środki lokomocji w Łotwie
Na drogach Łotwy panuje zazwyczaj niezbyt duży ruch samochodowy, oczywiście z wyjątkiem najbardziej popularnych tras tran¬zytowych oraz dróg prowadzących do stolicy Wśród kierowców często panuje typowa wschodnia mentalność, dlatego piesi powinni być ostrożni w czasie przechodzenia przez jezdnię. Piesi po zmroku powinni także mieć na sobie światła odblaskowe. Brak tego rodzaju elementów odblaskowych może skutkować mandatem w wysokości nawet do 20 LVL.
Przez cały rok kierowcy zobowiązanie są do jazdy z włączonymi światłami mijania, a od 1 grudnia do 1 marca wymagane jest zimowe ogumienie. Łotewska policja silnie zwraca uwagę na przekraczanie dozwolonej prędkości oraz jazdę po alkoholu.
Podróżowanie po kraju
Po Łotwie najlepiej przemieszczać się lokalnymi i międzynarodowymi autobusami. Zakupu biletów można dokonać u kierowcy lub w kasie na dworcu. Autobusy zazwyczaj kursują kilka razy na dobę na trasach do większych miast, gorzej natomiast z kursami do mniejszych miejscowości i wiosek.
Sieć kolejowa na Łotwie jest stosunkowo dobra. Pociągiem można dojechać do wszystkich większych miast, z wyjątkiem Windawy (Ventspils), do której kursują wyłącznie pociągi towarowe. Oczywiście najwięcej połączeń kolejowych swój bieg zaczyna w Rydze. Koleje łotewskie nie są zbyt szybkie ani komfortowe na dłuższe podróże.
Na Łotwę można łatwo w bezpośredni sposób lub z przesiadkami dostać się drogą lotniczą z Warszawy. Międzynarodowy port lotniczy Ryga znajduje jest największym lotniskiem wszystkich krajów bałtyckich. Znajduje się około 13 km na południowy-zachód od centrum miasta.
W miastach o wiele lepiej poruszać się środkami komunikacji miejskiej. Jest ona bardzo dobrze rozwinięta, można w zależności od miasta korzystać z trolejbusów, autobusów oraz tramwajów. Bilety można zakupić wyłącznie u kierowcy.