Łotwa

Łotwa w pigułce

Flaga Łotwy
Oficjalna nazwa Republika Łotewska (Latvija, Latvijas Republika)
Stolica
Ryga
Waluta
1 łat = 100 santimów (LVL)
Język
urzędowy: łotewski, język używany: łotewski, rosyjski
Liczba ludności
2 028 200
Powierzchnia
64 589m2
Religia
dominująca: luteranizm
Ustrój
republika parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Łotwy Hotele w Łotwie

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Łotwie

Zalecane szczepienia
W związku z typowym klimatem i warunkami podobnymi do Polski, na terenie Łotwy nie występują poważniejsze zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne i nie ma wymogu obowiązkowych szczepień, w związku z czym nie musimy wykonywać żadnych szczepień ochronnych. Jednak w czasie letniego sezonu notuje się tam wzrost zagro¬żenia odkleszczowym zapaleniem opon mózgowych, a także zachorowań na błonicę i gruźlicę.

Lekarstwa/kosmetyki do zabrania
Łotewskie apteki i punkty medyczne są bardzo dobrze zaopatrzone we wszelkie najpotrzebniejsze lekarstwa. Warto jedynie zabrać ze sobą na zapas lekarstwa na receptę oraz preparaty przeciw kleszczom i komarom.

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Łotwa należy do bardzo bezpiecznych krajów w Europie, jednak w przypadku przebywania w dużych skupiskach ludności zaleca się ostrożność przed kieszonkowcami. W razie jakichkolwiek problemów związanych z kradzieżami i oszustwami, otworzono specjalną linię telefoniczną, gdzie przez całą dobę udzielana jest pomoc. Jej numer to 22033000. Zakazane jest spożycie alkoholu i palenie papierosów w miejscach publicznych, gdyż może to grozić grzywną do 100 łatów.

Insekty
W wielu leśnych oraz wodnych terenach można napotkać na duże ilości komarów, a także kleszczy, w związku z czym należy zaopatrzyć się w stosowne preparaty i środki odstraszające insekty

Podróżowanie z dzieckiem
Łotwa jest krajem bardzo przyjaznym i bezpiecznym, w związku podróżowanie z dziećmi nie powinno stanowić żadnych problemów. Warto oczywiście zabrać ze sobą ubrania ochronne na głowę, a także środki przeciw owadom przeznaczone typowo dla dzieci.

Opieka medyczna
Ubezpieczeni w NFZ mają prawo do korzystania na Łotwie w sytuacjach nagłych z darmowej opieki medycznej. Warto posiadać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dodatkowo warto zaopatrzyć się w dodatkowe ubezpieczenie medyczne.

W przypadku wizyty w szpitalu lub u specjalisty należy liczyć się z dodatkowymi kosztami. Zwykła wizyta u lekarza kosztuje minimum 10 LVL, u dentysty od 15 LVL, natomiast doba pobytu w szpitalu to wydatek minimum 25 LVL.

Zgłoś błąd

Łotwa w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Republika Łotewska (Latvija, Latvijas Republika)
Stolica
Ryga
Waluta
1 łat = 100 santimów (LVL)
Język
urzędowy: łotewski, język używany: łotewski, rosyjski
Liczba ludności
2028200
Powierzchnia
645892
Religia
dominująca: luteranizm
Ustrój
republika parlamentarna

Łotwa - więcej informacji