Mali

Mali w pigułce

Flaga Mali
Oficjalna nazwa Republika Mali (République du Mali)
Stolica
Bamako
Waluta
frank CFA (XOF)
Język
francuski
Liczba ludności
13 277 905
Powierzchnia
1 240 192m2
Religia
dominująca: islam
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Mali Hotele w Mali

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Mali?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Mali leży w północno – zachodniej części Afryki. Jego północną część zajmuje Sahara. Jest ona bardzo słabo zaludniona. Większość osadnictwa skupiona jest w południowych rejonach kraju nawadnianych przez Niger i jego dopływy. Mali zaliczane jest do najbiedniejszych państw świata. Dodatkowo w ostatnich latach jest tu także bardzo niebezpiecznie ze względu na trwającą wojnę domową, która rozpoczęła się w wyniku powstania jakie na północy kraju wzniecili Tuaregowie.

Mali, podobnie jak inne państwa tego regionu powstało w wyniku procesów dekolonizacyjnych. Wciąż jednak widoczne są tu znaczące wpływy dawnej metropolii czyli Paryża. Dało się to szczególnie dobrze zauważyć podczas trwającego konfliktu. W styczniu 2013 roku Francja wysłała do Mali swoje wojska, które wspomagały siły rządowe w walce z rebeliantami. Obecnie regularne wojsko jest stopniowo wycofywane i ma być zastąpione siłami stabilizacyjnymi.

Jeszcze przed wybuchem otwartej wojny Mali nie było najbezpieczniejszym miejscem dla turystów. Na północy kraju zdarzały się porwania dla okupu, miały miejsce także większe i mniejsze incydenty zbrojne.
Osoby, które po zakończeniu konfliktu i unormowaniu sytuacji zechcą odwiedzić Mali powinny pamiętać, że kraj ten dysponuje bardzo słabą infrastrukturą turystyczną. Wyjazdy tu odradzane są mniej doświadczonym podróżnikom. Najlepszym sposobem na uprawianie turystyki w Mali jest korzystanie z usług wyspecjalizowanych agencji, które znają sytuację na miejscu oraz posiadają odpowiednie wyposażenie. Przemierzanie kraju na własną rękę może być bardzo niebezpieczne.

Ruch turystyczny w Mali skupiał się do czasów konfliktu w trzech głównych punktach. W dwóch z nich, Timbuktu i Dżenne zobaczyć można unikalne zespoły budowli w stylu sahelskim. Są to meczety oraz stara zabudowa powstałe z suszonych cegieł i oblepiane gliną. Jest to styl budownictwa charakterystyczny dla krajów zachodniej Sahary. Unikalne obiekty wpisane w 1988 roku na Listę UNESCO ulegają w ostatnim czasie znacznym zniszczeniom w wyniku toczącego się konfliktu. Oprócz sahelskiego budownictwa celem turystów przybywających do Mali jest Kraj Dogonów. Ten lud zamieszkujący uskok skalny Bandiagara zachował swoje archaiczne zwyczaje i sposób budownictwa. Cały Kraj Dogonów, jako przykład połączenia środowiska przyrodniczego z unikalnym systemem społecznym został w 1989 roku wpisany na Listę UNESCO. Bazą wypadową do zwiedzania wyżej opisanych miejsc jest położone w środkowej części Mali Mopti. Odwiedzający je turyści znajdą tu między innymi jeden z największych w kraju targów o nazwie Suguni.

Mali jest krajem słabo poznanym przez turystów, a przez to przyciągającym nowością i oryginalnością. Jednak do czasu unormowania się sytuacji politycznej i wojskowej należy marzenia o jego odwiedzeniu odłożyć na półkę.

Zgłoś błąd
Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 58 Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 114 Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 118 Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 165 Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 170

Mali - galeria zdjęć

Mali w pigułce

Mali
Oficjalna nazwa Republika Mali (République du Mali)
Stolica
Bamako
Waluta
frank CFA (XOF)
Język
francuski
Liczba ludności
13277905
Powierzchnia
12401922
Religia
dominująca: islam
Ustrój
republika

Mali - więcej informacji