Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Mali?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?
Mali leży w północno – zachodniej części Afryki. Jego północną część zajmuje Sahara. Jest ona bardzo słabo zaludniona. Większość osadnictwa skupiona jest w południowych rejonach kraju nawadnianych przez Niger i jego dopływy. Mali zaliczane jest do najbiedniejszych państw świata. Dodatkowo w ostatnich latach jest tu także bardzo niebezpiecznie ze względu na trwającą wojnę domową, która rozpoczęła się w wyniku powstania jakie na północy kraju wzniecili Tuaregowie.
Mali, podobnie jak inne państwa tego regionu powstało w wyniku procesów dekolonizacyjnych. Wciąż jednak widoczne są tu znaczące wpływy dawnej metropolii czyli Paryża. Dało się to szczególnie dobrze zauważyć podczas trwającego konfliktu. W styczniu 2013 roku Francja wysłała do Mali swoje wojska, które wspomagały siły rządowe w walce z rebeliantami. Obecnie regularne wojsko jest stopniowo wycofywane i ma być zastąpione siłami stabilizacyjnymi.
Jeszcze przed wybuchem otwartej wojny Mali nie było najbezpieczniejszym miejscem dla turystów. Na północy kraju zdarzały się porwania dla okupu, miały miejsce także większe i mniejsze incydenty zbrojne.
Osoby, które po zakończeniu konfliktu i unormowaniu sytuacji zechcą odwiedzić Mali powinny pamiętać, że kraj ten dysponuje bardzo słabą infrastrukturą turystyczną. Wyjazdy tu odradzane są mniej doświadczonym podróżnikom. Najlepszym sposobem na uprawianie turystyki w Mali jest korzystanie z usług wyspecjalizowanych agencji, które znają sytuację na miejscu oraz posiadają odpowiednie wyposażenie. Przemierzanie kraju na własną rękę może być bardzo niebezpieczne.
Ruch turystyczny w Mali skupiał się do czasów konfliktu w trzech głównych punktach. W dwóch z nich, Timbuktu i Dżenne zobaczyć można unikalne zespoły budowli w stylu sahelskim. Są to meczety oraz stara zabudowa powstałe z suszonych cegieł i oblepiane gliną. Jest to styl budownictwa charakterystyczny dla krajów zachodniej Sahary. Unikalne obiekty wpisane w 1988 roku na Listę UNESCO ulegają w ostatnim czasie znacznym zniszczeniom w wyniku toczącego się konfliktu. Oprócz sahelskiego budownictwa celem turystów przybywających do Mali jest Kraj Dogonów. Ten lud zamieszkujący uskok skalny Bandiagara zachował swoje archaiczne zwyczaje i sposób budownictwa. Cały Kraj Dogonów, jako przykład połączenia środowiska przyrodniczego z unikalnym systemem społecznym został w 1989 roku wpisany na Listę UNESCO. Bazą wypadową do zwiedzania wyżej opisanych miejsc jest położone w środkowej części Mali Mopti. Odwiedzający je turyści znajdą tu między innymi jeden z największych w kraju targów o nazwie Suguni.
Mali jest krajem słabo poznanym przez turystów, a przez to przyciągającym nowością i oryginalnością. Jednak do czasu unormowania się sytuacji politycznej i wojskowej należy marzenia o jego odwiedzeniu odłożyć na półkę.