Mali

Mali w pigułce

Flaga Mali
Oficjalna nazwa Republika Mali (République du Mali)
Stolica
Bamako
Waluta
frank CFA (XOF)
Język
francuski
Liczba ludności
13 277 905
Powierzchnia
1 240 192m2
Religia
dominująca: islam
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Mali Hotele w Mali

Ceny w Mali

Walutą Mali jest frank Zachodnioafrykańskiej Wspólnoty Walutowej (XOF), który dzieli się na 100 centymów. W obiegu znajdują się monety 1, 5, 10, 25, 50, 100 i 500 franków oraz banknoty 500, 1000, 2000, 5000, 10000 franków. Franki zachodnioafrykańskie wymienialne są jedynie na miejscu. Istnieje także oficjalny zakaz wywozu ich poza granice państw należących do Wspólnoty. W praktyce jednak dotyczy on jedynie większych sum.
1 USD to około 500 XOF.
100 XOF to około 0,65 PLN

Orientacyjne ceny
W ostatnich miesiącach w Mali, ze względu na wojnę występują znaczne zawirowania cenowe. Znacząco wzrosły ceny żywności i artykułów pierwszej potrzeby. Przed konfliktem należało się liczyć z wydatkami na poziomie 70 USD na dzień w przypadku podróży po tym kraju.

Bankomaty
Bankomaty znaleźć można jedynie w Bamako i Kayes. Obsługują one przede wszystkim karty VISA.

Karty kredytowe
Płatność kartami kredytowymi poza stolicą kraju Bamako praktycznie nie jest możliwa. Przyjmowane są przede wszystkim karty VISA.

Czeki podróżne
Czeki podróżne można realizować w bankach w stolicy kraju, Bamako.

Jaką walutę warto mieć ze sobą
Ponieważ frank zachodnioafrykański wymienialny jest jedynie na miejscu, jadąc do Mali należy zaopatrzyć się w walutę wymienialną. Najkorzystniejszy przelicznik ma tu euro (EUR), choć równie chętnie przyjmowane są dolary. Frank posiada stały kurs wobec euro. Euro przyjmowane było także przez agencje organizujące wycieczki po Mali. Pieniądze wymienić można w bankach w większych miastach. Należy wystrzegać się wymiany pieniędzy na ulicy ze względu na niebezpieczeństwo kradzieży lub oszustwa.

Podatki
Podatek dochodowy – 35%
VAT – 18%

Co warto kupić
Głównymi pamiątkami przywożonymi z Mali były wyroby ludowe z drewna, gliny i traw. Były to różnego rodzaju plecionki, figurki, maski, instrumenty muzyczne, szkatułki. Dużym powodzeniem wśród turystów cieszyły się także sprzedawane na bazarach amulety mające odstraszać złe duchy.

Zgłoś błąd

Mali w pigułce

Ceny & Pieniądze
Oficjalna nazwa Republika Mali (République du Mali)
Stolica
Bamako
Waluta
frank CFA (XOF)
Język
francuski
Liczba ludności
13277905
Powierzchnia
12401922
Religia
dominująca: islam
Ustrój
republika

Mali - więcej informacji