Mauritius

Mauritius w pigułce

Flaga Mauritiusa
Oficjalna nazwa Republika Mauritiusu (Republic of Mauritius)
Stolica
Port Louis
Waluta
rupia maurytyjska (MUR)
Język
urzędowy: angielski, język używany: angielski, francuski, kreolski, bhodźpuri
Liczba ludności
128 025
Powierzchnia
2 045m2
Religia
hinduizm, katolicyzm, islam, zielonoświątkowcy, protestantyzm, Świadkowie Jehowy
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Mauritiusa Hotele w Mauritiusie

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Mauritiusie

Zalecane szczepienia

Przed wyjazdem na Mauritius nie wymaga się żadnych szczepień. Jednakże warto zaszczepić się przeciw żółtaczce typu A, błonicy, polio, tężcowi i durowi brzusznemu. Jedynym wyjątkiem jest szczepienie na żółtą febrę, jest ono obowiązkowe dla osób, które przebywały ponad 12 godzin w krajach infekowanych chorobą – są to między innymi kraje Ameryki Łacińskiej, Orasz część krajów afrykańskich (lista jest cały czas zmieniana i trzeba ją cały czas sprawdzać) – takie osoby muszą okazać zaświadczenie o szczepieniu.

Lekarstwa i kosmetyki do zabrania

Trzeba też pamiętać o ryzyku zachowania na malarię w niezłośliwej postaci. Dlatego też ważne jest aby mieć ze sobą leki przeciwmalaryczne. W podróż warto ze sobą zabrać lek pomagający złagodzić objawy biegunki, która jest częstą przypadłością w czasie egzotycznych podróży.
Aby zminimalizować ryzyko zatrucia jadem koralowców i jeży wodnych należy wchodzić do wody w specjalnym obuwiu.

Jeśli chodzi o ubrania, jakie zabrać ze sobą, to najlepiej sprawdzi się lekka bawełniana odzież oraz stroje plażowe. Jeśli zaś wybieramy się na wyspę w porze zimowej dobrze jest zabrać ze sobą jeden lub dwa cieplejsze swetry i długie spodnie. Na pobyt w hotelu można zabrać ze sobą bardziej elegancie stroje.

Warto mieć też długie spodnie i bluzę z długim rękawem wykonaną z przewiewnego materiału na wieczory, kiedy bardzo dokuczliwe stają się insekty.

Pamiętać też trzeba o odpowiednim stroju, kiedy będziemy się wybierać na zwiedzanie miejsc kultu.

Surowo zabronione jest kompanie się bez ubrania, czy nawet w stroju topless, chociaż w niektórych hotelach można opalać się bez góry stroju kąpielowego.

Oczywiście wycieczka w tak przepiękne miejsce jakim jest Mauritius nie może obyć się bez aparatu fotograficznego, czy kamery. Na taką podróż warto zaopatrzyć się w sprzęt wodoodporny, co da nam możliwość wykonywania zdjęć w czasie nurkowania.

Konieczne są również kosmetyki z silnymi filtrami słonecznymi, a także leki na malarię.

Choroby zakaźne

Z uwagi na występowanie moskitów najczęstszą chorobą zakaźną jest malaria. Trzeba też pamiętać, że istnieje ryzyko zachorowania na biegunkę.

Ważne jest też, aby będąc na Mauritiusie przestrzegać podstawowych zasad higieny. Najlepiej pić wodę butelkowaną, unikać napojów, do których dodawany jest lód. Najbezpieczniej spożywać owoce, które można obrać ze skórki, oczywiście uprzednio należy je umyć.

Zagrożenia i niebezpieczeństwa

Na Mauritiusie trzeba szczególną uwagę zwrócić na takie zagrożenia jak kieszonkowcy i złodzieje. Należy zachować podstawowe środki ostrożności. Nie zostawiać bagażu bez nadzoru, jeśli wynajmiemy samochód nie zostawiać w nim cennych rzeczy, a także nie wybierać się samotnie w miejsca, w których jest zakaz kąpieli. Specjalnie dla bezpieczeństwa turystów rząd powołał policję turystyczną, która czuwa nad bezpieczeństwem osób odwiedzających kraj. Cały czas doskonalone jest też prawo antyterrorystyczne obwiązujące na wyspie.

Zagrożeniem naturalnym są występujące tu w od grudnia do kwietnia cyklony, które mogą osiągnąć prędkość do 250 km/h. Jednakże o ich pojawieniu się ostrzegają wszystkie media, także w języku angielskim i francuskim.

Insekty

Najbardziej dokuczliwe są komary, która wieczorem stają się bardziej aktywne. Będąc blisko terenów błotnistych i wilgotnych należy uważać na ukąszenia, gdyż występujące tam moskity mogą przenosić malarię.

Oprócz insektów trzeba uważać również na morskie stworzenia takie jak koralowce, jeżowce i meduzy, których jad może podrażnić skórę a czasami doprowadzić do paraliżu.

Opieka medyczna

Gdy już zachorujemy lub ulegniemy wypadkowi możemy zdecydować się na leczenie państwowe w szpitalu, któro jest bezpłatne lub leczenie w prywatnej klinice, za które będziemy musieli zapłacić gotówką.

Podróżowanie z dzieckiem

Mauritius jest wyspą dostosowaną do potrzeb turystów, więc podróżowanie nawet z małym dzieckiem nie nastarcza większych problemów. Oczywiście trzeba pamiętać, że dziecko musi mieć swój paszport. Z bardzo małymi dziećmi lepiej wybrać się w podróż w miesiącach zimowych, kiedy jest tu trochę chłodniej, gdyż jak wiadomo małe dzieci źle znoszą wysokie temperatury. Najlepiej wybrać się tu z dzieckiem, któro skoczyło już 2-3 lata.

Jedzenie dla dzieci najlepiej przygotowywać w wodzie butelkowanej – zmniejszy to ryzyko zachorowania na biegunkę. Dobrze jest też podać dziecku Acidolac, który pomoże wyrównać florę bakteryjną.

Dzieci, przed wyjściem na dwór należy posmarować całe kremem z jak najwyższym filtrem nawet z faktorem 60 lub blokerem słonecznym. Szczególną uwagę należy zwrócić na części ciała które najszybciej ulegają oparzeniom słonecznym. Pozwoli to zaoszczędzić nieprzyjemnych poparzeń.

Zgłoś błąd

Mauritius w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Republika Mauritiusu (Republic of Mauritius)
Stolica
Port Louis
Waluta
rupia maurytyjska (MUR)
Język
urzędowy: angielski, język używany: angielski, francuski, kreolski, bhodźpuri
Liczba ludności
128025
Powierzchnia
20452
Religia
hinduizm, katolicyzm, islam, zielonoświątkowcy, protestantyzm, Świadkowie Jehowy
Ustrój
republika

Mauritius - więcej informacji