Monako

Monako w pigułce

Flaga Monako
Oficjalna nazwa Księstwo Monako (fr. Monaco, Principauté de Monaco)
Stolica
Monako
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
urzędowy: francuski, używany: monegaski
Liczba ludności
32 796
Powierzchnia
1m2
Religia
katolicyzm
Ustrój
monarchia konstytucyjna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Monako Hotele w Monako

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Monako?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Monako jest jednym z najmniejszych państw na terenie kontynentu europejskiego. Położone jest nad Morzem Śródziemnym, na Lazurowym Wybrzeżu. Państwo to od lat związane jest z Republiką Francuską.

Monako, chociaż może trudno w to uwierzyć, zajmuje obszar 1,95 km2. To państwo – miasto jest podzielone na kilka dzielnic, spośród których największą sławą cieszy się przede wszystkim Monte Carlo, europejski ośrodek hazardu.

Monako jest miejscem niezwykle charakterystycznie położonym, a jego centrum rozpościera się na Skale Monako, na którą wchodzą turyści. Jest to jeden z najważniejszych punktów na terenie całego państwa, nic więc dziwnego, że spotyka się z tak dużym zainteresowaniem. Właśnie tu można podziwiać przepiękne Stare Miasto, składające się z wąskich oraz niezwykle urokliwych uliczek. Wzdłuż nich ciągną się kolorowe fasady kamienic, a wszystko to razem tworzy iście bajkowy widok. Oczywiście nie brak tu restauracji oraz przytulnych knajpek, w których można schronić się, zwłaszcza w samym środku lata, przed lejącym się z nieba żarem.

Jednym z ciekawszych miejsc w Monako jest również niewielki Plac de la Mairie, na terenie którego wzniesiona została słynna kaplica Miłosierdzia. Warto tu się chociaż na chwilę zatrzymać, zwłaszcza, że we wnętrzu można obejrzeć przepiękne malowidło, które przedstawia scenę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest tu także figura martwego Chrystusa, obnoszona każdego roku podczas procesji mającej miejsce w Wielki Piątek.

Jeszcze jednym ciekawym placem w Monako jest plac świętego Mikołaja. W jego centrum znajduje się rzeźba biskupa. Kult świętego Mikołaja w Monako jest niezwykle żywy, każdego roku dokładnie 6 grudnia, w dzień wspomnienia tego świętego, odprawiana jest tu uroczysta msza święta.

Bez wątpienia jednak za największą atrakcję Monako uznawany jest Pałac Książęcy, który udostępniany jest dla turystów. Wewnątrz tego obiektu znajdują się prywatne apartamenty królewskiej rodziny. Zabudowania pałacu natomiast sięgają czasów epoki średniowiecza, kiedy to wzniesiona tu została pierwsza forteca.

Żadna wycieczka do Monako nie obejdzie się również bez odwiedzenia słynnego kasyna. Sławne, neoklasycystyczne Grand Casino de Monte Carlo jest jednym z czterech kasyn znajdujących się na terenie Monako. Zostało wybudowane pod koniec XIX wieku i po dziś dzień cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów.

Jeśli będziemy zmęczeni wędrówką po Monako, odpoczynku od zgiełku i wielkomiejskiego hałasu możemy szukać w Egzotycznym Ogrodzie. Znajduje się tam wiele przepięknych oraz egzotycznych roślin. Odnajdziemy tu również tak zwaną „grotę obserwatorium”, w której zaznaczają się wspaniałe formy naciekowe, stalaktyty oraz stalagmity.

Monako jest z całą pewnością państwem, w którym na każdym kroku wyraźnie widać, że największą wartością są tu pieniądze. Luksusowe hotele, markowe sklepy, wykwintne restauracje oraz słynne kasyna – to wszystko sprawia, że to państwo – miasto jest każdego roku odwiedzane przez najbogatszych mieszkańców Europy.

Zgłoś błąd
Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 58 Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 114 Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 118 Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 165 Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 170

Monako - galeria zdjęć

Monako w pigułce

Monako
Oficjalna nazwa Księstwo Monako (fr. Monaco, Principauté de Monaco)
Stolica
Monako
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
urzędowy: francuski, używany: monegaski
Liczba ludności
32796
Powierzchnia
1,952
Religia
katolicyzm
Ustrój
monarchia konstytucyjna

Monako - więcej informacji