Monako

Monako w pigułce

Flaga Monako
Oficjalna nazwa Księstwo Monako (fr. Monaco, Principauté de Monaco)
Stolica
Monako
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
urzędowy: francuski, używany: monegaski
Liczba ludności
32 796
Powierzchnia
1m2
Religia
katolicyzm
Ustrój
monarchia konstytucyjna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Monako Hotele w Monako

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Monako

Zalecane szczepienia
Na terenie Monako nie ma poważnych zagrożeń sanitarno – epidemiologicznych, więc nie ma obowiązku wykonywania szczepień ochronnych. Można natomiast wykonać szczepienia zalecane, przeciwko błonicy, tężcowi oraz polio. Szczepienia te z reguły są zalecane przy każdym wyjeździe do zagranicznego państwa.

Lekarstwa/kosmetyki/rzeczy do zabrania
Osoby chorujące na choroby przewlekłe powinny zabrać ze sobą zapas przyjmowanych leków. Latem na terenie Monako jest bardzo ciepło, więc koniecznie zabierzmy ze sobą kremy z filtrami przeciwsłonecznymi, okulary przeciwsłoneczne oraz ochronne nakrycie głowy. Przydatna na pewno będzie również podręczna apteczka.

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Monako jest krajem bezpiecznym i przyjaznym dla turystów, a poziom przestępczości jest porównywany do pozostałych państw europejskich. Na terenie całego księstwa funkcjonuje system monitoringu, który czyni to miejsce jeszcze bardziej bezpiecznym. Mimo to dochodzi tu do kradzieży oraz włamań. Należy zachować szczególną ostrożność w miejscach publicznych oraz najbardziej zatłoczonych, a więc na plażach oraz w środkach komunikacji miejskiej. Starajmy się nie przewozić ze sobą kosztownych rzeczy, a już na pewno nie pozostawiajmy ich w samochodach, gdyż w ten sposób mogą paść łupem złodzieja.

Podróżowanie z dziećmi
Monako jest krajem w miarę przyjaznym dla rodziców z dziećmi, więc miejsce to jest dość chętnie obieranym celem turystycznym, zwłaszcza podczas wakacji. Należy jednak pamiętać, że zdarzają się tu bardzo upalne lata, dlatego podkreśla się, że dużymi zagrożeniami są udary słoneczne oraz poparzenia, które dotyczą również dzieci. Rodzice wybierający się do Monako wraz ze swoimi pociechami nie mogą więc zapomnieć o ochronnych kremach dla maluchów, nakryciach głowy oraz o podawaniu sporej ilości wody. W miastach istnieje sporo udogodnień dla rodziców z dziećmi, z którymi można się zetknąć zarówno w restauracjach, jak i w dużych centrach handlowych (miejsca do zabaw dla dzieci, pokoje dla matek z maluchami). Także plaże są dobrze przystosowane do wypoczywania rodziców oraz dzieci.

W razie choroby
Służba medyczna w Monako jest na dość wysokim poziomie, ale ceny świadczeń medycznych są niestety bardzo kosztowne. Przed wyjazdem do Monako należy więc wykupić międzynarodowe ubezpieczenie bądź zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Kartę tą można dostać w zasadzie w każdym oddziale NFZ.

Zgłoś błąd

Monako w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Księstwo Monako (fr. Monaco, Principauté de Monaco)
Stolica
Monako
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
urzędowy: francuski, używany: monegaski
Liczba ludności
32796
Powierzchnia
1,952
Religia
katolicyzm
Ustrój
monarchia konstytucyjna

Monako - więcej informacji