Namibia

Namibia w pigułce

Flaga Namibii
Oficjalna nazwa Republika Namibii (ang. Republic of Namibia, afrik. Republiek van Namibië, niem. Republik Namibia)
Stolica
Windhuk
Waluta
dolar namibijski (NAD)
Język
urzędowy: angielski, język używany: afrikaans, niemiecki
Liczba ludności
2 165 828
Powierzchnia
825 418m2
Religia
dominująca: protestantyzm
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Namibii Hotele w Namibii

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Namibii

Zalecane szczepienia
Ze względu na położenie Namibii występują w niej liczne zagrożenia zdrowotne. Przed wyjazdem koniecznie warto sprawdzić swój kalendarz szczepień. W sytuacji przyjęcia w przeszłości szczepienia podstawowego przeciwko konkretnym chorobom zakaźnym należy poddać się szczepieniom przypominającym. W związku z tym warto być aktualnie zaszczepionym na żółtaczkę typu A i B, dur brzuszny, wściekliznę, błonicę, tężec, odrę, różyczkę. Ponadto niezwykle ważne jest zaszczepienie się przeciwko żółtej gorączce. Choć jest to mało spotykane zjawisko, to jednak warto mieć ze sobą udokumentowany wpis w książeczce szczepień. W niektórych rejonach występują zjawiska malarii, w wyniku czego warto profilaktycznie zażywać leki przeciwmalaryczne przed przyjazdem, w jego trakcie oraz po wyjeździe z Namibii.

Lekarstwa/kosmetyki do zabrania
Podczas wyprawy do Namibii warto zabrać ze sobą wspomniane leki na malarię, a także inne środki medyczne związane z miejscowymi chorobami. Ponadto koniecznie warto zabrać ze sobą środki przeciw komarom, które to w głównej mierze odpowiadają za roznoszenie malarii oraz innych tropikalnych chorób. Dobrze jest mieć ze sobą środki przeciwbiegunkowe, przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, a także środki opatrunkowe oraz odkażające.

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Namibia uważana jest za kraj bezpieczny do podróżowania. Jest jednym z najbezpieczniejszych państw w całej Afryce. Jednak praktycznie jak w każdym miejscu, trzeba uważać na pospolite przestępstwa, zwłaszcza kradzieże. Lepiej nie mieć przy sobie dużej ilości gotówki, nie zostawiać na widoku wartościowych rzeczy, jak telefony, kamery, aparaty fotograficzne. Zagrożeniem w Namibii mogą być bardziej zwierzęta i dzika natura niż miejscowa ludność.

Insekty
Ponieważ w głównej mierze za roznoszenie chorób tropikalnych odpowiedzialne są komary oraz muszki, dlatego warto zabezpieczyć się przed nimi specjalnymi preparatami. Ponadto koniecznie należy nosić ubrania z długim rękawem i nogawkami, a w nocy spać pod moskitierą. Dodatkowo warto zwrócić baczniej uwagę pod nogi, gdyż można natrafić na jadowite węże, pająki oraz skorpiony.

Podróżowanie z dzieckiem
Namibia przy odpowiednim zaplanowaniu podróży nie jest groźnym miejscem dla dziecka. Należy jednak mieć w pamięci miejscowe choroby oraz zagrożenia wynikające z wysokich upałów, jadowitych zwierząt.

Opieka medyczna
Służba zdrowia w Namibii, jeśli chodzi o stolicę kraju, stoi na dosyć dobrym poziomie. Zupełnie inaczej jednak przedstawia się sytuacja z innymi regionami kraju, w których ciężko o specjalistyczne kliniki, szpitale, czy nawet ośrodki pogotowia. Na przyjazd karetki oczywiście nie ma co liczyć. Wizyta w szpitalu lub u lekarza będzie się wiązać z odpowiednimi kosztami rzędu minimum kilkudziesięciu dolarów. Polskie ubezpieczenia nie są honorowane. Warto zaopatrzyć się w międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne, szczególnie miejscowych firm.

Zgłoś błąd

Namibia w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Republika Namibii (ang. Republic of Namibia, afrik. Republiek van Namibië, niem. Republik Namibia)
Stolica
Windhuk
Waluta
dolar namibijski (NAD)
Język
urzędowy: angielski, język używany: afrikaans, niemiecki
Liczba ludności
2165828
Powierzchnia
8254182
Religia
dominująca: protestantyzm
Ustrój
republika

Namibia - więcej informacji