Norwegia

Norwegia w pigułce

Flaga Norwegii
Oficjalna nazwa Królestwo Norwegii (Norwegia: Norge lub Noreg; Królestwo Norwegii: Kongeriket Norge lub Kongeriket Noreg)
Stolica
Oslo
Waluta
1 korona norweska = 100 øre (NOK)
Język
norweski
Liczba ludności
4 998 200
Powierzchnia
324 220m2
Religia
luteranizm
Ustrój
monarchia konstytucyjna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Norwegii Hotele w Norwegii

Ceny w Norwegii

Waluta
Walutą obowiązującą na terenie Norwegii jest korona norweska (NOK bądź Nkr). Dwie norweskie korony są równowartością jednego złotego.

Jaką walutę mieć ze sobą?
Wybierając się do Norwegii warto mieć ze sobą korony norweskie, jednak starajmy się nie przewozić zbyt dużych sum. Gotówkę można wybrać na miejscu, zarówno z bankomatów, jak i udać się w tym celu do jednego z banków. Przy wymianie waluty niekiedy możemy zostać poproszeni o okazanie dokumentu tożsamości, więc warto taki dokument mieć przy sobie.

Orientacyjne ceny produktów
1l mleka: 13-14 NOK
bochenek chleba: 20-30 NOK
gazeta: 20-25 NOK
hot dog w kiosku: 25-35 NOK
znaczek (pocztówka do Europy): 12 NOK
butelka czerwonego wina: od 80 NOK
1l benzyny: 14 NOK
danie główne w taniej restauracji: 120-150 NOK

Bankomaty
Bankomaty na terenie państwa norweskiego znajdują się praktycznie wszędzie. Można je znaleźć zarówno w większych, jak i w mniejszych miastach, również na obszarach wiejskich.

Karty kredytowe
Na terenie Norwegii można płacić kartami kredytowymi. Z reguły są one akceptowane nawet podczas realizacji płatności na niewielkie sumy czy za przejazd autostradą. Najpopularniejsze karty to przede wszystkim Eurocard, MasterCard, Visa oraz American Express.
Niektóre sklepy, zarówno większe, jak i te mniejsze, nie zawsze jednak akceptują wyżej wymienione karty kredytowe. Dlatego przed dokonaniem zakupu warto bezpośrednio zapytać sprzedawcę o możliwość płatności tym środkiem. Dokonując płatności kartą niekiedy możemy zostać poproszeni o okazanie dokumentu potwierdzającego naszą tożsamość – wówczas warto mieć ze sobą dowód osobisty bądź paszport.

Korzystanie z gotówki
Na terenie Norwegii można korzystać z gotówki. Odradza się jednak noszenie przy sobie sporej ilości pieniędzy, ze względu na przestępczość.

Podatki
VAT – 25%
VAT na żywność – 14%
Podatek od towarów i usług – 25%

Możliwość transferów międzynarodowych
Transakcje mogą być dokonywane między krajowymi a zagranicznymi bankami.

Co warto kupić?
Podróżując po Norwegii, na pewno naszą uwagę przykują różne pamiątki. Najczęściej można się tu zetknąć z norweskimi, niezwykle ciepłymi swetrami, które jednak mają dość wysokie ceny. Ciekawą pamiątką z Norwegii może być również butelka tranu, skóra renifera bądź specyficzny nóż do sera.
Ogólnodostępne są figurki trolli oraz naklejki z łosiami, które szczególnie warto polecić zmotoryzowanym (w Norwegii praktycznie każdy samochód posiada taką naklejkę).

Zgłoś błąd

Norwegia w pigułce

Ceny & Pieniądze
Oficjalna nazwa Królestwo Norwegii (Norwegia: Norge lub Noreg; Królestwo Norwegii: Kongeriket Norge lub Kongeriket Noreg)
Stolica
Oslo
Waluta
1 korona norweska = 100 øre (NOK)
Język
norweski
Liczba ludności
4998200
Powierzchnia
3242202
Religia
luteranizm
Ustrój
monarchia konstytucyjna

Norwegia - więcej informacji