Norwegia

Norwegia w pigułce

Flaga Norwegii
Oficjalna nazwa Królestwo Norwegii (Norwegia: Norge lub Noreg; Królestwo Norwegii: Kongeriket Norge lub Kongeriket Noreg)
Stolica
Oslo
Waluta
1 korona norweska = 100 øre (NOK)
Język
norweski
Liczba ludności
4 998 200
Powierzchnia
324 220m2
Religia
luteranizm
Ustrój
monarchia konstytucyjna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Norwegii Hotele w Norwegii

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Norwegii

Zalecane szczepienia
Na terenie Norwegii nie ma zagrożeń sanitarno – epidemiologicznych. Dlatego też nie ma obowiązku wykonywania szczepień ochronnych przed przyjazdem.

Lekarstwa/kosmetyki/rzeczy do zabrania
Osoby planujące podróż do Norwegii powinny zabrać ze sobą przede wszystkim zapas leków, jeśli cierpią na jakąkolwiek chorobę przewlekłą. Dobrze jest również mieć ze sobą krem z filtrem UV – wiele osób o tym zapomina, a tymczasem nawet za kołem podbiegunowym w okresie letnim pojawiają się upalne dni. Przydatne mogą okazać się również środki przeciw komarom. Komary oraz meszki dają się we znaki najczęściej latem, głównie w pobliżu wodnych zbiorników.

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Norwegia jest krajem stosunkowo bezpiecznym oraz przyjaznym turystom, nie ma tu więc szczególnie groźnych zagrożeń. Również poziom przestępczości jest dość niski. .Warto jednak wiedzieć, że w okresie letnim, kiedy Norwegia jest odwiedzana przez wielu turystów, wzrasta liczba kieszonkowych kradzieży. Dlatego szczególną ostrożność należy zachować w miejscach publicznych, a zwłaszcza w środkach komunikacji miejskiej.

Podróżowanie z dziećmi
Norwegia jest państwem przyjaznym dla turystów, wiele rodzin więc decyduje się na podróżowanie wraz z dziećmi. Tutejszy klimat jest przyjazny maluchom, gdyż upały zdarzają się rzadko i nie są aż tak bardzo dokuczliwe jak w innych zakątkach Europy czy świata. Na każdym kroku rodzice mogą zetknąć się z licznymi udogodnieniami dla dzieci, widoczne jest to między innymi na parkingach samochodowych czy w restauracjach, w których bardzo często są urządzane specjalne kąciki zabaw dla najmłodszych. W wielu miejscach są także specjalne pokoje dla matek z dziećmi, w których można zadbać o higienę malucha.

W razie choroby
W Norwegii można zetknąć się z bardzo dobrze rozbudowanym systemem opieki zdrowotnej. Prawo do usług medycznych mają oczywiście zarówno mieszkańcy Norwegii, jak i turyści przebywający na terenie tego państwa. Ceny usług medycznych są jednak dość wysokie. Za wizytę u lekarza specjalisty płaci się podobną cenę, jak w prywatnym ośrodku zdrowia. Także opieka w szpitalu jest kosztowna. Z opłat za leczenie są zwolnione natomiast kobiety w ciąży. Kosztów nie przyjmuje się również od dzieci poniżej dwunastego roku życia. Osoby przybywające spoza Norwegii powinny ze sobą posiadać dokument potwierdzający ich ubezpieczenie – wówczas można korzystać ze świadczeń placówek, które posiadają umowę z Narodowym Biurem Ubezpieczeniowym.

Zgłoś błąd

Norwegia w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Królestwo Norwegii (Norwegia: Norge lub Noreg; Królestwo Norwegii: Kongeriket Norge lub Kongeriket Noreg)
Stolica
Oslo
Waluta
1 korona norweska = 100 øre (NOK)
Język
norweski
Liczba ludności
4998200
Powierzchnia
3242202
Religia
luteranizm
Ustrój
monarchia konstytucyjna

Norwegia - więcej informacji