Republika Zielonego Przylądka

Republika Zielonego Przylądka w pigułce

Flaga Republiki Zielonego Przylądka
Oficjalna nazwa Republika Zielonego Przylądka (Cabo Verde, República de Cabo Verde)
Stolica
Praia
Waluta
escudo Zielonego Przylądka (CVE)
Język
urzedowy: portugalski, język używany: kreolski
Liczba ludności
491 875
Powierzchnia
4 033m2
Religia
dominująca: katolicyzm
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Republiki Zielonego Przylądka Hotele w Republice Zielonego Przylądka

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Republice Zielonego Przylądka?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Szukasz miejsca na wakacje na tropikalnych wyspach, ale Kanary Ci się już znudziły, a Karaiby są za daleko? Propozycją w sam raz dla ciebie mogą być Wyspy Zielonego Przylądka: to archipelag położony niedaleko od najbardziej na zachód wysuniętego punktu Afryki: Zielonego Przylądka. Na archipelag składa się dziesięć większych i szesnaście nieco mniejszych wysp. Wszystkie one tworzą jedno państwo: Republikę Zielonego Przylądka.

Do czasu odkrycia przez Portugalczyków wyspy pozostawały niezamieszkane. W XV stuleciu zaczęły być zasiedlane: zarówno przez Portugalczyków, jak też sprowadzanych przez nich z kontynentalnej Afryki czarnych niewolników. Obecni mieszkańcy Wysp Zielonego Przylądka to potomkowie obu tych grup, które na przestrzeni kilku stuleci dość dokładnie się wymieszały: przeszło 70 procent wszystkich mieszkańców to Mulaci, czyli osoby pochodzące z mieszanych czarnych i białych związków. Na wyspach nie mieszka zbyt dużo ludności: cała populacja nie przekracza pół miliona. Miasta także nie są duże. Największym jest stolica Republiki Zielonego Przylądka Praia, w której mieszka prawie jedna czwarta populacji tego wyspiarskiego kraju. Dość dużym miastem jest również Mindelo, w którym osiedliło się 70 tysięcy ludzi, a pozostałe miasteczka nie przekraczają 1-20 tysięcy ludzi.

Historia tych wysp jest historią gospodarczych powiązań z Portugalią: nie zawsze była to historia chlubna. Przez całe stulecia wyspy były centrum światowego handlu niewolnikami, a potem stały się największym ośrodkiem połowu wielorybów. Obecnie ludność tej wyspiarskiej republiki zajmuje się głównie rolnictwem. Mieszkańcy nie są zamożni, ale duży ich odsetek posiada rodziny zagranicą: pieniądze przez nich przesyłane to aż jedna piąta dochodu narodowego Republiki Zielonego Przylądka.

Atrakcje turystyczne, jakie można znaleźć w tym wyspiarskim kraju to atrakcyjne, malowniczo położone i szerokie plaże. Ocean przyciąga amatorów windsurfingu. Wyspy są górzyste, na wielu z nich znajdują się nieczynne wulkany: w sam raz na wycieczki, gdyby turystom znudziło się wylegiwanie na plaży. Najbardziej znanym wulkanem jest ten położony na wyspie fogo, mający ponad 2800 metrów wysokości.

Republika Zielonego Przylądka nie jest jeszcze krajem nastawionym na turystów, chociaż na wyspy przybywa ich coraz więcej. Wizytę tam możemy polecić osobom nastawionym nie tylko na wypoczynek na plażach w wygodnych hotelach, ale też chcącym poznać kulturę zwykłych ludzi w dość niebogatym społeczeństwie.

Zgłoś błąd

Regiony w Republice Zielonego Przylądka

Miasta w Republice Zielonego Przylądka

Atrakcje turystyczne i zabytki w Republice Zielonego Przylądka

Republika Zielonego Przylądka - galeria zdjęć

Republika Zielonego Przylądka w pigułce

Republika Zielonego Przylądka
Oficjalna nazwa Republika Zielonego Przylądka (Cabo Verde, República de Cabo Verde)
Stolica
Praia
Waluta
escudo Zielonego Przylądka (CVE)
Język
urzedowy: portugalski, język używany: kreolski
Liczba ludności
491875
Powierzchnia
40332
Religia
dominująca: katolicyzm
Ustrój
republika

Republika Zielonego Przylądka - więcej informacji