Rosja

Rosja w pigułce

Flaga Rosji
Oficjalna nazwa Federacja Rosyjska (ros. Росси́я, Rossija; Federacja Rosyjska, ros. Российская Федерация, Rossijskaja Fiedieracyja)
Stolica
Moskwa
Waluta
1 rubel rosyjski = 100 kopiejek (RUB)
Język
rosyjski, lokalnie także ponad 150 innych
Liczba ludności
143 030 106
Powierzchnia
17 075 400m2
Religia
prawosławie
Ustrój
republika federalna o semiprezydenckim (mieszanym) systemie rządów
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Rosji Hotele w Rosji

Ceny w Rosji

Waluta
Walutą obowiązującą na terenie Rosji jest rubel rosyjski (RUB). W obiegu waluta ta znajduje się właściwie od samego początku historii Rosji, gdyż została wprowadzona w XIII wieku, będąc odpowiednikiem grzywny srebra. Jeden rubel równy jest stu kopiejkom.
Kopiejki występują w postaci monet o nominałach: 1, 5, 10 i 50, chociaż w praktyce monety 1 i 5 kopiejek nie są już w ogóle używane. Ruble mogą być natomiast monetami o następujących nominałach: 1, 2, 5 i 10, a banknoty – 5, 10, 50, 100, 500, 1000 i 5000 rubli.

Jaką walutę mieć ze sobą?
W polskich kantorach można znaleźć ruble, lecz najczęściej sprzedawane są one po niekorzystnych cenach. Dlatego wybierając się do Rosji, znacznie lepiej mieć przy sobie euro bądź dolary, które można na miejscu wymienić na ruble.

Orientacyjne ceny produktów
Chleb 9 RUB
Czekolada 18 – 30 RUB
Mleko 30 RUB
Sok owocowy 1 litr 30 RUB
Wódka 0,5 litra 50 – 100 RUB
Mars 14 RUB
Miód 110 RUB
Piwo – 20 – 40 RUB

Występowanie bankomatów
W zdecydowanej większości rosyjskich miast można znaleźć bankomaty. Zwykle znajdują się one na rogach ulic, w centrach handlowych oraz w bankach. Gorze jest natomiast na prowincjach, gdzie niekiedy dość trudno znaleźć jest bankomat.

Korzystanie z kart kredytowych
Akceptacja kart płatniczych w Rosji prowadzona jest już od lat sześćdziesiątych XX wieku. Obecnie głównym wydawcą kart płatniczych na terenie państwa rosyjskiego jest bank Sberbank. Poza tym w Rosji funkcjonują również trzy ogromne systemy kart kredytowych, między innymi STB – Card oraz Union Card. Jeśli planujemy podróż do Rosji nie powinniśmy martwić się o akceptację kart kredytowych, są one bowiem akceptowane w zasadzie we wszystkich największych miastach.

Korzystanie z gotówki
W Rosji możemy korzystać z gotówki, aczkolwiek nie warto przewozić przy sobie duże ilości rubli, by nie narażać się na kradzież czy napad. Walutę można wybrać na miejscu. W niektórych przypadkach korzystniej jest zapłacić gotówką niż kartą kredytową.

Możliwość transferów międzynarodowych
Transakcje mogą być dokonywane między krajowymi a zagranicznymi bankami.

Podatki
Podstawowa stawka podatku VAT – 18%
Obniżona stawka – 10% ( między innymi produkty rolno-spożywcze, ubrania i przedmioty codziennego użytku dla dzieci, prasa, książki, niektóre leki i sprzęt medyczny)
Zerowa stawka 0 % (towary eksportowane za granicę, niektóre lekarstwa, towary oraz usługi dla placówek dyplomatycznych).

Co warto kupić?
Z Rosji można przywieźć bardzo różnorodne pamiątki, a to, co nabędziemy, zależy w głównej mierze od nas oraz od regionu, który odwiedziliśmy. Na terenie całego kraju można jednak nabyć między innymi specyficzny napitek miodowy, który może nam przypominać nasz polski miód pitny. Ma on charakterystyczny smak i można go nabyć w większości sklepów rosyjskich. Niekiedy można nabywać również ciekawe wyroby z brzozowej kory oraz futrzane czapki ze zwierząt.

Na miejskich rynkach oraz bazarach wciąż można znaleźć sowieckie oraz wcześniejsze obrazki miasta. Taki emblemat, na przykład z wilkiem i zającem, może być naprawdę ciekawą i jedyną w swoim rodzaju pamiątką.

Ponadto wielu turystów decyduje się na zakup kiełbasek sojowych, białego ptasiego mleczka oraz krówek, najbardziej znanych produktów rosyjskich.

Zgłoś błąd

Rosja w pigułce

Ceny & Pieniądze
Oficjalna nazwa Federacja Rosyjska (ros. Росси́я, Rossija; Federacja Rosyjska, ros. Российская Федерация, Rossijskaja Fiedieracyja)
Stolica
Moskwa
Waluta
1 rubel rosyjski = 100 kopiejek (RUB)
Język
rosyjski, lokalnie także ponad 150 innych
Liczba ludności
143030106
Powierzchnia
170754002
Religia
prawosławie
Ustrój
republika federalna o semiprezydenckim (mieszanym) systemie rządów

Rosja - więcej informacji