Rosja

Rosja w pigułce

Flaga Rosji
Oficjalna nazwa Federacja Rosyjska (ros. Росси́я, Rossija; Federacja Rosyjska, ros. Российская Федерация, Rossijskaja Fiedieracyja)
Stolica
Moskwa
Waluta
1 rubel rosyjski = 100 kopiejek (RUB)
Język
rosyjski, lokalnie także ponad 150 innych
Liczba ludności
143 030 106
Powierzchnia
17 075 400m2
Religia
prawosławie
Ustrój
republika federalna o semiprezydenckim (mieszanym) systemie rządów
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Rosji Hotele w Rosji

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Rosji

Zalecane szczepienia
Planując pobyt w Rosji na czas dłuższy niż trzy miesiące warto wykonać imienne badanie na obecność wirusa HIV. Niekiedy bowiem przy rejestracji wymagane są od turystów specjalne zaświadczenia. Szczepienia ochronne nie są wymagane. Zalecanymi szczepieniami są natomiast przeciwko błonicy, tężcowi oraz przeciw polio.

Lekarstwa/kosmetyki/rzeczy do zabrania
Osoby chorujące na schorzenia przewlekłe powinny zabrać ze sobą zapas leków. Wybierając się w letnim sezonie turystycznym do Rosji, warto zabrać ze sobą również kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi oraz podręczną apteczkę

Choroby zakaźne
Nie ma zagrożenia chorobami zakaźnymi.

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Obcokrajowcy dla Rosjan są najczęściej osobami, które posiadają przy sobie pieniądze. Z tego więc względu podróżując pod Rosji, warto zachować szczególną ostrożność. Unikajmy szczególnie zamawiania taksówek pod dworcami, gdyż tam na pewno przepłacimy. Co więcej, zawsze przed planowanym wyjazdem do Rosji, starajmy się wykonać kopie wszystkich dokumentów, gdyż mogą być nam potrzebne, gdy zostanie nam zabrany paszport, dowód osobisty bądź wiza. Niekiedy turystom zabiera, a właściwie kradnie się te dokumenty, żądając za nie zapłaty. Nie trzymajmy nic w tylnych kieszeniach spodni, zarówno telefonów komórkowych, jak i dokumentów czy pieniędzy. Ostrożność zachowajmy również w środkach komunikacji miejskiej.

Podróżowanie z dziećmi
W zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie, by podróżować do Rosji wraz z dziećmi.

W największych rosyjskich metropoliach znajdziemy klimatyzowane hotele, które zapewniają wygodny pobyt rodzicom z dziećmi. Dziecko musi jednak posiadać stosowny dokument. Jeśli ma paszport, wówczas wiza będzie dla niego wydawana na takich samych zasadach jak dla dorosłej osoby.

W razie choroby
Na terenie Rosji polscy obywatele mogą spotkać się z koniecznością zapłaty za leczenie.

W państwach Unii obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, natomiast Rosja nie jest państwem należącym do europejskiej wspólnoty. We wszystkich państwach świata będzie więc konieczne uiszczanie opłat. Tu od razu należy wiedzieć, że od tej reguły jest kilka wyjątków – do których należy Rosja, Albania oraz państwa dawnej Jugosławii. Nasz kraj ma bowiem podpisane z tymi państwami specjalne umowy międzynarodowe, które dają turystom prawo do bezpłatnego korzystania z usług medycznych. Jeśli więc będziemy potrzebować pomocy lekarskiej w Rosji, należy udać się do odpowiedniej placówki medycznej, gdyż tam uzyskamy darmową pomoc. W praktyce nie zawsze jednak tak jest, gdyż rosyjska służba zdrowia jest systemem skomplikowanym oraz skorumpowanym. Niekiedy więc lepiej skorzystać z prywatnych placówek, których jest w Rosji całkiem sporo.

Zgłoś błąd

Rosja w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Federacja Rosyjska (ros. Росси́я, Rossija; Federacja Rosyjska, ros. Российская Федерация, Rossijskaja Fiedieracyja)
Stolica
Moskwa
Waluta
1 rubel rosyjski = 100 kopiejek (RUB)
Język
rosyjski, lokalnie także ponad 150 innych
Liczba ludności
143030106
Powierzchnia
170754002
Religia
prawosławie
Ustrój
republika federalna o semiprezydenckim (mieszanym) systemie rządów

Rosja - więcej informacji