Saint Kitts i Nevis

Saint Kitts i Nevis w pigułce

Flaga Saint Kitts i Nevis
Oficjalna nazwa Federacja Saint Kitts i Nevis (Saint Kitts and Nevis, Federation of Saint Kitts and Nevis)
Stolica
Basseterre
Waluta
dolar wschodniokaraibski (XCD)
Język
angielski, kreolski
Liczba ludności
50 314
Powierzchnia
269m2
Religia
dominująca: protestantyzm
Ustrój
monarchia konstytucyjna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Saint Kitts i Nevis Hotele w Saint Kitts i Nevis

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Saint Kitts i Nevis?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Wyspy Saint Kitts, zwana również Wyspą św. Krzysztofa oraz Nevis tworzą wspólnie najmniejsze państwo Ameryki Środkowej, którego oficjalna nazwa brzmi Federacja Saint Kitts i Nevis. Pomimo tego, że państwo jest niepodległe, głową kraju w dalszym ciągu jest brytyjski monarcha (obecnie królowa Elżbieta II), którego na wyspie reprezentuje gubernator. Władzę ustawodawczą sprawuje tutaj parlament, który wybierany jest raz na pięć lat. Obie wyspy mają własne parlamenty i rządy.

Wyspy podzielone zostały na okręgi – Nevis na pięć (Saint George Gingerland, Saint James Windward, Saint John Figtree, Saint Paul Charlestown oraz Saint Thomas Lowland), zaś większa Saint Kitts na dziewięć (Trinity Palmetto Point, Saint Peter Basseterre, Saint Thomas Middle Island, Saint Paul Casperterre, Saint Mary Cayon, Saint John Casperterre, Christ Church Nichola Town oraz Saint Anne Sandy Point).

Losy pierwotnych mieszkańców wysp nie są zbyt dobrze poznane. Wiadomo, że pierwszymi mieszkańcami tych terenów byli Arawakowie, których z czasem wyparli Karaibowie. Krzysztof Kolumb na tereny te przybył już w 1493 r., w czasie swojej pierwszej wyprawy. Historia wysp była spisywana dopiero wtedy, gdy założono tu stałe osady kolonii brytyjskich. Kraj jest jednak bardzo bogaty pod względem kulturowym. Ludowa kultura Karaibów w większości wolna jest od wpływów europejskich. Jednakże na wyspie widać wpływy brytyjskie i francuskie, szczególnie w architekturze oraz afrykańskie.

Obie wyspy mają pochodzenie wulkaniczne, dlatego też mają bardzo ciekawe ukształtowanie terenu. Znajduje się na nich wiele wzgórz – najwyższe wzniesienie to położony na Saint Kitts Wulkan Mount Liamuiga, który ma 1156 m n.p.m. Wyspy otoczone są przecudnymi rafami koralowymi, dlatego też bardzo chętnie wybierane są na kursy nurkowania. Można tu podziwiać niezwykłe okazy podwodnej fauny i flory. Szczególnie ciekawe są wyprawy, w czasie których można zwiedzać podwodne jaskinie i eksplorować wraki zatopionych w tutejszych wodach statków. Z wieloma wrakami wiążą się liczne legendy i tajemnice. Niejednokrotnie można spotkać się z pasjonatami, którzy szukają tu zatopionych skarbów. To właśnie takie legendy są inspiracją dla pisarzy i scenarzystów pragnących w swoich dziełach rozwikłać te zagadki. Tutejsze wody przybrzeżne to także wspaniałe miejsce do uprawiania wszelkiego rodzaju sportów wodnych. Szczególnie popularne są tu narty wodne, surfing oraz żeglowanie. Jednak i amatorzy pływania na kajakach doskonale będą czuli się na wyspach.

Oprócz atrakcji związanych z wypoczynkiem nad wodą warto wybrać się w głąb obu wysp. Tutejsze lasy są schronieniem dla wielu endemicznych gatunków ptaków, które robią wrażenie nawet na zapalonych ornitologach.

Saint Kitts i Nevis są mniej popularne od innych wysp zaliczanych do Małych Antyli, ale i tutaj można spotkać wielu turystów – szczególnie na większej wyspie. To właśnie na Saint Kitts znajdują się wspaniałe forty obronne. Jeden z nich Fort Brimstone Hill został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Stolica kraju Basseterre to jedno z najstarszych miast założonych na Karaibach. Ma ono wyjątkowy klimat, który podkreślony jest przez wspaniałe zabudowania. Warte zobaczenia są tutejsze kościoły – św. Barnaby oraz św. Grzegorza, ale i budynki świeckie jak budynek, w którym znajduje się ratusz. To właśnie tutaj między innymi odbywają się wspaniałe zabawy karnawałowe, których przepych przyciąga turystów. Ciekawym doświadczeniem może być przejażdżka kolejką wąskotorową przez pola trzciny cukrowej. Pozwala ona na poznanie dawnego życia jakie toczyło się na wyspach. Na południu wyspy znajduje się przecudna plaża – Plaża Żółwi.

Nevis jest mniejszą wyspą. Jest tu bardziej spokojnie, ale dzięki temu można swobodnie podziwiać tutejszą, dziewiczą przyrodę. Jest tutaj ogród botaniczny z największą kolonią palm na Karaibach. To właśnie z uwagi na tak piękny krajobraz wyspy te nazywane są często Bramą lub też Sekretem Karaibów.

Saint Kitts i Nevis to najlepsze co można znaleźć na Karaibach. Jest tu dziewicza przyroda, wspaniali otwarci ludzie i zadziwiająca kultura. Na każdym kroku można usłyszeć tu tradycyjną muzykę, rytmy calypso przeplatają się z salsą i innymi gatunkami muzycznymi. Wspaniałe pokazy i inscenizacje dziejów wyspy pozwalają na poznanie historii tych terenów. Wizyta na tych wyspach będzie z pewnością wspaniałym i niezapomnianym przeżyciem dla każdego kto się na to zdecyduje.

Zgłoś błąd
Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 58 Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 114 Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 118 Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 165 Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 170

Saint Kitts i Nevis - galeria zdjęć

Saint Kitts i Nevis w pigułce

Saint Kitts i Nevis
Oficjalna nazwa Federacja Saint Kitts i Nevis (Saint Kitts and Nevis, Federation of Saint Kitts and Nevis)
Stolica
Basseterre
Waluta
dolar wschodniokaraibski (XCD)
Język
angielski, kreolski
Liczba ludności
50314
Powierzchnia
2692
Religia
dominująca: protestantyzm
Ustrój
monarchia konstytucyjna

Saint Kitts i Nevis - więcej informacji