Saint Kitts i Nevis

Saint Kitts i Nevis w pigułce

Flaga Saint Kitts i Nevis
Oficjalna nazwa Federacja Saint Kitts i Nevis (Saint Kitts and Nevis, Federation of Saint Kitts and Nevis)
Stolica
Basseterre
Waluta
dolar wschodniokaraibski (XCD)
Język
angielski, kreolski
Liczba ludności
50 314
Powierzchnia
269m2
Religia
dominująca: protestantyzm
Ustrój
monarchia konstytucyjna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Saint Kitts i Nevis Hotele w Saint Kitts i Nevis

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Saint Kitts i Nevis

Zalecane szczepienia
Kiedy wybieramy się na Saint Kitts i Nevis nie ma wymaganych szczepień (wyjątek stanowi szczepienie przeciwko żółtej febrze, jeśli wcześniej przebywaliśmy w jednym z krajów zagrożonych tą chorobą). Dla własnego bezpieczeństwa warto jednak wykonać szereg szczepień zalecanych, takich jak: szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW A i WZW B), błonica, tężec i dur brzuszny. Z uwagi na to, że istnieje ryzyko pogryzienia przez bezpańskie zwierzęta warto dowiedzieć się gdzie można na wyspach wykonać szczepienie przeciwko wściekliźnie.

Lekarstwa i kosmetyki do zabrania
Planując pobyt na Saint Kitts i Nevis musimy koniecznie wykupić i zabrać ze sobą wszystkie przyjmowane regularnie lekarstwa (ważne, aby mieć zaświadczenie od lekarza, że leki są nam niezbędne, gdyż mogą powstać nieprzyjemne sytuacje na przykład na lotniskach w czasie odprawy celnej). Jeżeli używamy farmakologicznych środków antykoncepcyjnych to również warto zabrać ze sobą ich zapas, szczególnie jeśli planujemy dłuży pobyt. W naszej apteczne oprócz wymienionych rzeczy powinny znaleźć się również takie rzeczy jak: środki opatrunkowe, środki odkażające rany i wodę, leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe oraz środki pomagające przy chorobie lokomocyjnej oraz prebiotyki regulujące pracę jelit i normalizujące florę bakteryjną, z uwagi na możliwość zatruć pokarmowych.

Nie możemy zapomnieć również o środkach ochrony przed słońcem takich jak olejki z wysokimi filtrami oraz odpowiednie ubranie – przewiewne wykonane z naturalnych materiałów. Trzeba pamiętać również o nakryciu głowy oraz okularach przeciwsłonecznych. W naszym bagażu powinny znaleźć się zarówno stroje kąpielowe oraz stroje z długimi rękawami i nogawkami (niektóre hotele wymagają takiego stroju, zwłaszcza wieczorem). Dobrze też wziąć ze sobą specjalne buty do wody, które pozwalają bezpiecznie spacerować w płytkiej wodzie. Oczywiście koniecznie trzeba zabrać aparat lub kamerę by móc uwiecznić chwile spędzone w tak pięknym miejscu.

Choroby zakaźne
Na Saint Kitts i Nevis istnieje ryzyko zachorowania na cholerę, zapalenie wątroby typu A i B, dengę, dur brzuszny i toksoplazmozę. Istniej również ryzyko zarażenia się wirusem HIV. Często odnotowuje się również zakażenia pasożytnicze.

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Saint Kitts i Nevis jest krajem ogólnie uważanym za bezpieczny dla turystów. Oczywiście istnieje zagrożenie drobną przestępczością (głównie działalność kieszonkowców) i należy zachować podstawowe środki ostrożności. Trzeba pamiętać o zachowaniu ostrożności w czasie kąpieli. Liczne meduzy, jeżowce i ukwiały mogą spowodować poparzenia. W wodzie znajdują się także stworzenia o silnie toksycznym jadzie. W niektórych miejscach trzeba uważać na rekiny mogące zabłądzić w przybrzeżnych wodach.

Insekty
Na wyspach występują komary i inne insekty, jednak nie roznoszą one wirusów chorób zakaźnych takich jak malaria.

Opieka medyczna
Na wyspach możemy skorzystać z państwowej opieki medycznej oraz porady lekarskiej. Można również zdecydować się na opiekę prywatną. Koszt prywatnej wizyty u lekarza waha się w granicach 20 – 30 USD. Warto na czas wyjazdu wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, które obejmować będzie ewentualne koszty leczenia.

Podróżowanie z dzieckiem
Wybierając się z dziećmi na wyspy, warto zarezerwować miejsca w hotelu na wyspie Nevis, jest ona o wiele bardziej spokojniejsza niż Saint Kitts. Pamiętać należy, że jest to kraj, w którym panują wysokie temperatury, dlatego trzeba odpowiednio dbać o skórę dzieci – najlepiej używać kremów z wysokimi filtrami lub blokerów słonecznych. Należy zabrać dla nich też odpowiednią odzież. Z uwagi na ryzyko poparzenia przez meduzy trzeba pilnować dzieci w czasie wodnych kąpieli. Nie można również zapomnieć o tym by podawać im wodę przegotowaną lub butelkowaną i unikać dawania dzieciom surowych owoców i warzyw. Dzięki temu uniknie się kłopotów z żołądkiem.

Zgłoś błąd

Saint Kitts i Nevis w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Federacja Saint Kitts i Nevis (Saint Kitts and Nevis, Federation of Saint Kitts and Nevis)
Stolica
Basseterre
Waluta
dolar wschodniokaraibski (XCD)
Język
angielski, kreolski
Liczba ludności
50314
Powierzchnia
2692
Religia
dominująca: protestantyzm
Ustrój
monarchia konstytucyjna

Saint Kitts i Nevis - więcej informacji