Zdrowie & Bezpieczeństwo w Salwadorze
Szczepienia
Nie ma obowiązku wykonywania szczepień. Zaleca się jednak otrzymanie szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A oraz B, a także błonnicy, durowi brzusznemu i wściekliźnie.
Lekarstwa do zabrania
Przede wszystkim warto zabrać lekarstwa przeciwko chorobom układu pokarmowego – jedzenie kupowane na ulicy oraz miejscowe potrawy często wywołują bóle brzucha. Należy także pamiętać o lekach stosowanych codziennie zgodnie z zaleceniami lekarza.
Gdy jesteś na miejscu
Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Największe zagrożenie, z jakim można spotkać się w Salwadorze, to przede wszystkim kradzież. Spacerując po ulicach tego kraju, bardzo często można stać się ofiarą rabunku, zarówno w nocy, jak i w dzień. Należy unikać bardzo zatłoczonych miejsc oraz nie wdawać się w prowokujące dyskusje.
Dużym stopniem niebezpieczeństwa charakteryzuje się także korzystanie z wszelkich rodzajów transportu lądowego. Wynika to przede wszystkim z działań lokalnych handlarzy, decydujących się na sprzedawanie swoich produktów nie tylko na poboczu, lecz czasami nawet na środku drogi. Do tego dochodzi brawurowa jazda kierowców, którzy bardzo często nie przestrzegają zasad prędkości oraz podstawowych zasad ruchu drogowego.
Insekty
Insekty nie stanowią dużego zagrożenia w Salwadorze.
Podróżowanie z dziećmi
Podróżowanie z dziećmi jest jak najbardziej możliwe – nie ma ku temu żadnych przeszkód. Należy wyłącznie zadbać o to, aby podczas podróży najmłodsi nie spożywali wody pochodzącej z lokalnych źródeł oraz potraw kupionych na ulicy – dzięki temu możliwe będzie uniknięcie prawdopodobieństwa wystąpienia chorób układu pokarmowego oraz zatruć.
W razie choroby
Apteki na terenie Salwadoru są dostępne niemal na każdym kroku, w związku z czym nie ma problemu z zakupem przynajmniej podstawowych lekarstw.
Możliwe jest także odpłatne skorzystanie z opieki medycznej w szpitalu. Cena wizyty lekarskiej w publicznym ośrodku zdrowia waha się w przedziale od 10 do 20 dolarów, natomiast w placówce prywatnej może być ona nawet dwa razy droższa. Podobną lub większą cenę trzeba zapłacić podczas pobytu w szpitalu – doba w nim kosztuje od 40 do nawet 100 dolarów.