San Marino

San Marino w pigułce

Flaga San Marino
Oficjalna nazwa Republika San Marino (Repubblica di San Marino)
Stolica
San Marino
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
włoski
Liczba ludności
31 817
Powierzchnia
61m2
Religia
dominująca: katolicyzm
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do San Marino Hotele w San Marino

Ceny w San Marino

Na podstawie umów podpisanych z Włochami, San Marino miało pełne prawo do emisji oraz wykorzystywania włoskiej jednostki monetarnej, którą był lir. W momencie kiedy Włochy weszły do strefy euro, umowa została zawarta ponownie, a Republika San Marino doczekała się nawet swojej wersji europejskich monet. Jak na razie wyemitowano jednak naprawdę niewielką ich ilość, dzięki czemu posiadają ogromną wartość kolekcjonerską.

Ze względu na ogromną liczbę turystów, cała Republika San Marino objęta jest strefą wolnocłową. Pomimo tego, powinniśmy uważnie dokonywać zakupów, ceny okazują się bowiem dosyć wysokie – niejednokrotnie wyższe niż w samych Włoszech. Najwięcej zapłacimy za zakupy szczególnie w historycznym centrum miasta-państwa – na obrzeżach Monte Titano sytuacja wygląda natomiast zdecydowanie lepiej.

Bankomaty
W San Marino praktycznie na każdej ulicy natkniemy się na bankomaty, także te należące do międzynarodowych sieci płatniczych, pozwalających na w pełni darmowe wypłaty także użytkownikom z polski.

Korzystanie z kart kredytowych
Nie zauważono żadnych niedogodności

Korzystanie z gotówki
Podobnie jak w wielu nowoczesnych i popularnych lokalizacjach turystycznych, także w San Marino, sprzedaż nastawiona jest głównie na korzystanie z pieniądza wirtualnego. Nie zmienia to oczywiście faktu, że z gotówki także będziemy mogli korzystać.

Jaką najlepiej mieć walutę?
Jako, że w bankomatach na terenie San Marino nie zawsze będziemy mogli sprzedać złotówki lub oferowane kursy wymiany walut będą niekorzystne, to przed przyjazdem tutaj, warto zaopatrzyć się w euro.

Podatki w San Marino
San Marino jest jednym z najpopularniejszych rajów podatkowych, dzięki czemu swoją działalność zakładać próbuje tutaj wiele firm. Jeżeli chodzi natomiast o podatki turystyczne, to takowe nie występują

Co warto kupić w San Marino?
Jako, że Republika San Marino to jedna, wielka strefa bezcłowa, to mając okazję odwiedzić jeden z najmniejszych krajów Europy, warto też wybrać się na zakupy. Brak opodatkowania sprawia, że naprawdę po atrakcyjnych cenach znajdziemy tutaj szereg wykwintnych alkoholi oraz oryginalnych perfum.

Kolekcjonerzy skupią się natomiast na monetach oraz znaczkach. Każdego roku wydawana jest bowiem bardzo mała ich liczba, dzięki czemu posiadają naprawdę wysoką wartość kolekcjonerską.

Zgłoś błąd

San Marino w pigułce

Ceny & Pieniądze
Oficjalna nazwa Republika San Marino (Repubblica di San Marino)
Stolica
San Marino
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
włoski
Liczba ludności
31817
Powierzchnia
61,62
Religia
dominująca: katolicyzm
Ustrój
republika

San Marino - więcej informacji