Zdrowie & Bezpieczeństwo w Senegalu
Przed Wyjazdem
Zalecane szczepienia
Senegal to kraj, w którym nie trudno o ‘złapanie’ wirusów różnych ciężkich chorób. Dlatego też zanim się tam udamy, warto zaszczepić się przeciwko nim. Najlepiej dokonać tego na 6 – 8 tygodni przed planowanym wyjazdem.
OBOWIĄZKOWE szczepienia:
Ze względu na duże prawdopodobieństwo wystąpienia groźnych chorób zaleca się szczepienia:
• przeciwko żółtej febrze
• przeciwko cholerze.
ZALECANE szczepienia:
Lepiej je wykonać, bo w krajach afrykańskich takich jak Senegal nie trudno o zakażenie:
• WZW A – wirusowe zapalenie wątroby typu A
• WZW B – wirusowe zapalenie wątroby typu B
• BTP – błonnica, tężec, polio
• DB – dur brzuszny
• W – wścieklizna – szczególnie gdy będziemy przebywać w bliskim kontakcie ze zwierzętami
MK – szczepionka meningo-kokowa (a+c) .
Lekarstwa do zabrania
Senegal posiada bardzo dobrze rozbudowany system opieki medycznej. Łatwo tu otrzymać leki zarówno te ogólnodostępne jak i o silniejszym działaniu. Trzeba tylko znać ich francuskie nazwy / odpowiedniki. Na miejscu najlepiej kupić natychmiast lek przeciwko malarii.
Choroby zakaźne
Decydując się na przybycie do Senegalu musimy liczyć się z faktem występowania tam kilku dość groźnych zachorowań. Należą do nich: cholera – mimo, iż epidemia choroby miała miejsce w 2004 r. wciąż odnotowuje się nowe ogniska tej choroby; zapalenie opon mózgowych; malaria – głównie w okresie sierpień – grudzień (czyli tzw. pora deszczowa).
Gdy jesteś na miejscu
Zagrożenia & Niebezpieczeństwa
Największe zagrożenie jakie czyha na nas w Senegalu to przestępczość drobna czyli nagminne kradzieże.
Insekty
W trakcie pobytu w tym kraju należy uważać na bardzo niebezpieczne oraz dość uciążliwe: meszki, komary i widliszki. Ich ukąszenie jest równoznaczne z możliwością przedostania się do ludzkiego ustroju trudnych do zniszczenia pasożytów.
Podróżowanie z dziećmi
Nie istnieją przeciwwskazania do wyjazdu z dziećmi. Warto jednak pamiętać, by maluchy nie dotykały obcych zwierząt. Należy też zwracać uwagę na higienę dzieci – nie podawać im owoców ze skórką oraz nie pozwalać pić wody z kranu.
W razie choroby
Kiedy w czasie pobytu, nasze zdrowie zacznie szwankować, do naszej dyspozycji są: kliniki prywatne – tu za konsultację zapłacimy ok. 20 EURO; szpitale prywatne – o wysokiej jakości świadczonych usług, doba pobytu w nim rozpoczyna się od 50 EURO; publiczne ośrodki medyczne – tu ceny za usługi są dużo niższe oraz ośrodki medyczne prowadzone przez siostry zakonne – w nich można niekiedy liczyć nawet na darmową pomoc medyczną.