Sudan Południowy

Sudan Południowy w pigułce

Flaga Sudanu Południowego
Oficjalna nazwa Republika Sudanu Południowego (South Sudan; Republic of South Sudan)
Stolica
Dżuba
Waluta
funt południowosudański (SSP)
Język
angielski
Liczba ludności
10 625 000
Powierzchnia
619 745m2
Religia
dominująca: chrześcijaństwo
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Sudanu Południowego Hotele w Sudanie Południowym

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Sudanie Południowym

Szczepienia
Nie ma obowiązku wykonywania szczepień, jednak w celu zwiększenia komfortu i bezpieczeństwa, warto rozważyć wykonanie szczepień profilaktycznych przeciwko takim chorobom, jak:
– wirusowe zapalenie wątroby typu A
– wirusowe zapalenie wątroby typu B
– żółta gorączka
– błonica, tężec, polio
– dur brzuszny
– wścieklizna
– meningokokowe zapalenie opon

Ze względu na dość duży stopień zachorowalności na AIDS, malarię i febrę, niektóre kraje odwiedzane po Sudanie Południowym przez osoby podróżujące wymagają od nich posiadania aktualnych książeczek szczepień, w których będą zawarte informacje na temat wykonywanych działań profilaktycznych.

Lekarstwa do zabrania
Apteki w Sudanie Południowym nie są dobrze wyposażone. Bardzo często brakuje w nich nawet podstawowych lekarstw. W związku z tym podczas planowania wyjazdu do tego kraju warto odpowiednio wyposażyć swoją apteczkę. Ze względu na często pojawiające się wśród podróżników zatrucia pokarmowe zaleca się zabranie ze sobą dość sporej ilości środków przeciwko problemom żołądkowym i biegunce. Przydatne mogą okazać się także tabletki przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Osoby, które przyjmują określone lekarstwa zgodnie ze wskazaniami lekarza, powinny pamiętać o ich zabraniu ze sobą.

Gdy jesteś na miejscu

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Sudan Południowy jest jednym z najbardziej niebezpiecznych krajów północno-wschodniej części kontynentu afrykańskiego. Ze względu na zaostrzony konflikt z Sudanem oraz częste zamieszki na jego terytorium, nie zaleca się planowania podróży w tym kierunku. Turyści podróżujący po Sudanie Południowym mogą spotkać się z nieprzyjemnym nastawieniem lokalnej ludności, w tym nawet z porwaniami i kradzieżami. To właśnie również turyści najczęściej padają bezpodstawnym z ich punktu widzenia aktom przemocy, wywołanym przede wszystkim z niewiedzy lokalnych mieszkańców o celu ich przebywania w tym kraju.

W żadnym wypadku nie należy zbliżać się do silnie strzeżonych granic Sudanu Południowego, w obrębie których panuje szczególnie napięta atmosfera. Turyści, którym zależy na tym, aby bezpiecznie wydostać się z kraju, powinni unikać zbędnego kontaktu ze strażnikami i policją.

Osobom podróżującym po Sudanie zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku spożywania określonych produktów żywnościowych i wody. Należy jeść produkty pochodzące tylko ze znanego źródła, odpowiednio umyte i przygotowane. Woda nadająca się do picia to wyłącznie woda butelkowa lub przegotowana. Podczas kupowania wody w sklepie zaleca się sprawdzanie, czy butelka nie została wcześniej otworzona, co mogłoby spowodować problemy żołądkowe po wypiciu jej zawartości.

W Sudanie Południowym przez cały rok panują wysokie temperatury. Wymagany jest więc odpowiedni ubiór, chroniący głowę i oczy przed intensywnym działaniem promieni słonecznych, a także stosowanie wszelkiego rodzaju olejków i kremów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym.

Insekty
Insekty w Sudanie Południowym mogą być nosicielami mniej lub bardziej poważnych chorób. Jeżeli tylko jest to możliwe, zaleca się jak największe ograniczanie kontaktu z nimi.

Podróżowanie z dziećmi
Podróżowanie z dziećmi po Sudanie Południowym ze względu na jego napiętą sytuację polityczną nie jest wskazane. Podczas planowania podróży z dziećmi, warto rozważyć inne, zdecydowanie bezpieczniejsze cele.

W razie choroby
Służba medyczna w Sudanie Południowym charakteryzuje się bardzo niskim poziomem. Osoby podróżujące mają możliwość wyboru usług świadczonych przez publiczne i prywatne placówki medyczne. W przypadku wizyty w szpitalach publicznych należy liczyć się z tym, że poziom świadczonych usług w większości przypadkach nie będzie zadowalający. Wizyta w szpitalach prywatnych jest natomiast bardzo kosztowna. Koszt doby spędzonej w jednym z nich wynosi minimum sto dolarów amerykańskich i nie gwarantuje zapewnienia optymalnej opieki medycznej ze strony pracujących w danym szpitalu prywatnym lekarzy.

Zgłoś błąd

Sudan Południowy w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Republika Sudanu Południowego (South Sudan; Republic of South Sudan)
Stolica
Dżuba
Waluta
funt południowosudański (SSP)
Język
angielski
Liczba ludności
10625000
Powierzchnia
6197452
Religia
dominująca: chrześcijaństwo
Ustrój
republika

Sudan Południowy - więcej informacji