Sudan

Sudan w pigułce

Flaga Sudanu
Oficjalna nazwa Republika Sudanu (جمهورية السودان Republic of Sudan)
Stolica
Chartum
Waluta
funt sudański (SDG)
Język
arabski, angielski
Liczba ludności
30 890 000
Powierzchnia
1 886 068m2
Religia
dominująca: islam
Ustrój
republika autorytarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Sudanu Hotele w Sudanie

Praktyczne informacje o Sudanie

Pomoc konsularna
Najbliższa polska ambasada, do której kompetencji terytorialnych należy Sudan znajduje się w Egipcie.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Arabskiej Republice Egiptu
Egipt, Kair, 5 Aziz Osman, Zamalek
Tel.:+20 2 27355416; +20 2 27359583; +20 227367456
Tel. dyżurny: +20 1005485500
cairo.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.kair.msz.gov.pl

Przydatne numery
Numer kierunkowy do Sudanu: +249;
Zintegrowany numer alarmowy: 112;

Wiza i paszport
Kiedy wybieramy się do Sudanu w celach turystycznych musimy posiadać wizę oraz paszport z okresem ważności dłuższym o 6 miesięcy niż planowany koniec pobytu w tym państwie. Wizę należy załatwiać w Ambasadzie lub placówkach konsularnych Republiki Sudanu. Najbliższa Ambasada Republiki Sudanu znajduje się w Berlinie. Trzeba pamiętać o tym, że wizy pobytowej ani tranzytowej nie można załatwić na lotniskach ani w portach. Alternatywą dla załatwienia wizy w Ambasadzie jest możliwość uzyskania tak zwanej wizy blankietowej. Nie jest konieczny wówczas osobisty kontakt z urzędem państwa, lecz w takim przypadku wszelkie formalności muszą być załatwione przez pośrednika w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych w Chartumie przez firmę pośredniczącą w tego typu sprawach lub też obywatela Sudanu. W Ministerstwie musi być przedłożona kopia paszportu osoby starającej się o wizę blankietową. Wiza wystawiana jest na 30 dni. Jeśli zajdzie taka konieczność można uzyskać przedłużenie wizy pobytowej. Ważne jest, że jeśli posiada się wizę izraelską traktowane jest to jednoznacznie z odmową udzielenia promesy sudańskiej wizy. Istnieje możliwość uzyskania wizy pozwalającej na podjęcie nauki, pracy lub stażu. Jeżeli chce się taką wizę otrzymać należy przedłożyć zaświadczenie z miejsca ewentualnej pracy lub dokumenty z uczelni znajdującej się na terenie Sudanu. Jeżeli granicę Sudanu przekraczamy lecąc samolotem musimy być przygotowani, że na lotnisku w Chartumie zostanie pobrana opłata wjazdowa w wysokości 35 SDG (funtów sudańskich).

W Sudanie panują bardzo rygorystyczne przepisy celne, dlatego zawsze przed wyjazdem należy się z nimi zapoznać, ewentualnie sprawdzić czy nie uległy zmianie. Dotyczy to zarówno przedmiotów wwożonych do kraju na użytek osobisty, jak i innych rzeczy. Pamiętać trzeba, by na granicy zgłosić wszystkie przedmioty, które przedstawiają znaczną wartość. Całkowitym zakazem objęte jest posiadanie oraz wywożenie kości słoniowej i produkowanych z niej rzeczy. W Sudanie od niedawna obowiązuje podatek od towarów i usług (VAT). Istniej możliwość jego odzyskania, jednakże jest to dość długi proces.

Na terenie Sudanu obowiązuje całkowita prohibicja. Nie wolno posiadać ani tym bardziej spożywać alkoholu. Złamanie tych przepisów grozi karą grzywny oraz jest bardzo źle odbierana przez samych mieszkańców kraju. Surowo karane jest przewożenie narkotyków – grozi za to nawet kara śmierci. W Sudanie do niedawana obowiązywał zakaz obrotu dewizami i wwożenia obcych walut do kraju. Obecnie bez problemu waluty można wymieniać w kantorach (najczęściej prywatnych) oraz w bankach. Do dnia dzisiejszego nie wolno fotografować budynków i obiektów, jakie posiadają znaczenie dla obrony kraju – między innymi budynków rządowych, szlaków komunikacyjnych itp.). Można za to fotografować w miejscach publicznych (do niedawana była potrzebna na to zgodna Ministerstwa Informacji).

Przebywając na terenie Sudanu mamy obowiązek w ciągu trzech dni od daty przyjazdu zameldować się. Formalności meldunkowe możemy dopełnić osobiście lub za pośrednictwem osoby wyznaczonej przez administrację hotelu, w jakim się zatrzymaliśmy, ewentualnie właściciela miejsca noclegowego – kwatery prywatnej.

Sfera czasowa
GTM +3

Język
W Sudanie obowiązują dwa języki urzędowe – angielski i arabski.

Zgłoś błąd

Sudan w pigułce

Praktyczne informacje
Oficjalna nazwa Republika Sudanu (جمهورية السودان Republic of Sudan)
Stolica
Chartum
Waluta
funt sudański (SDG)
Język
arabski, angielski
Liczba ludności
30890000
Powierzchnia
18860682
Religia
dominująca: islam
Ustrój
republika autorytarna

Sudan - więcej informacji