Syria

Syria w pigułce

Flaga Syrii
Oficjalna nazwa Syryjska Republika Arabska (الجمهوريّة العربيّة السّوريّة)
Stolica
Damaszek
Waluta
funt syryjski (SYP)
Język
arabski
Liczba ludności
19 748 000
Powierzchnia
185 180m2
Religia
islam
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Syrii Hotele w Syrii

Ceny w Syrii

Waluta Syrii

Syria to dobra alternatywa dla turystów, którzy nie dysponują bardzo zasobnym portfelem (zobacz najpierw informację na temat bezpieczeństwa w Syrii). Obowiązującą walutą jest funt syryjski (SYP). 1 funt syryjski = 100 piastrów. W obiegu znaleźć można monety o nominałach: 1, 2, 5, 10, 25 funtów (niektóre monety mają napisy tylko w języku arabskim, zatem warto przed wyjazdem do Syrii zapoznać się z arabskimi cyframi). Dostępne są także banknoty: 50, 100, 200, 500, 1000 funtów. W obiegu są również banknoty o nominale 2000 SYP, z wizerunkiem prezydenta Bashara al-Assada.

W połowie grudnia 2020 kurs w stosunku do dolara wynosił 1$ = 700 SYP.

Przykładowe ceny

Ze względu na toczący się w Syrii konflikt podanie jakichkolwiek cen produktów spożywczych nie jest możliwe. Dostęp do żywności może być utrudniony. Działają targi, rozdawana jest też pomoc humanitarna. Ceny są zróżnicowane zależnie od miejsca i aktualnej sytuacji na froncie.

Korzystanie z bankomatów

Obecnie korzystanie z bankomatów w Syrii jest niemożliwe.

Korzystanie z gotówki

Jadąc do Syrii warto mieć przy sobie dolary lub euro. Wymiana następuje zwykle na ulicy i nie do końca legalnie. Należy bardzo uważać by nie zostać okradzionym lub oszukanym. Często pożądanym środkiem płatniczym są dolary, a nie lokalna waluta.

Jaką najlepiej mieć walutę

Jadąc do Syrii najlepiej mieć przy sobie dolary lub ewentualnie euro. Oficjalne kantory i banki praktycznie nie działają. Wymiana prowadzona jest nielegalnie, a o samych pośredników należy dowiadywać się na miejscu.

Podatki w Syrii

Przy wyjeździe z Syrii pobierana jest opłata wyjazdowa w wysokości 2500 SYP

Co warto kupić w Syrii

Obecnie ze względu na toczący się konflikt zbrojny nie działają sklepy z pamiątkami i rękodziełem. Handel na niewielką skalę nastawiony jest przede wszystkim na żywność i podstawowe środki do przeżycia ludności.

 

Zgłoś błąd

Syria w pigułce

Ceny & Pieniądze
Oficjalna nazwa Syryjska Republika Arabska (الجمهوريّة العربيّة السّوريّة)
Stolica
Damaszek
Waluta
funt syryjski (SYP)
Język
arabski
Liczba ludności
19748000
Powierzchnia
1851802
Religia
islam
Ustrój
republika

Syria - więcej informacji