Syria

Syria w pigułce

Flaga Syrii
Oficjalna nazwa Syryjska Republika Arabska (الجمهوريّة العربيّة السّوريّة)
Stolica
Damaszek
Waluta
funt syryjski (SYP)
Język
arabski
Liczba ludności
19 748 000
Powierzchnia
185 180m2
Religia
islam
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Syrii Hotele w Syrii

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Syrii

Przed wyjazdem

Zalecane szczepienia

Obywateli Polskich nie obowiązują żadne szczepienia – nie jest wymagane posiadanie świadectwa szczepień. Zaświadczenie o szczepieniu przeciw żółtej gorączce obowiązkowe jest dla osób, które przyjeżdżają z terenów, na których choroba ta występuje powszechnie. Ze względu na toczącą się od prawie 10 lat wojnę i ograniczony dostęp do opieki medycznej, jak również brak szczepień ochronnych obecnie w Syrii zagrożenie epidemiologiczne jest wysokie. Dla własnego bezpieczeństwa warto zaszczepić się na:

  • wirusowe zapalenie wątroby typu A i B
  • tężec
  • błonicę
  • dur brzuszny
  • odrę
  • polio
  • żółtej febrze

W kraju występują ogniska polio, brakuje dostęp do czystej wody jest ograniczony, co przekłada się na zagrożenie epidemiologiczne szczególnie jeśli chodzi o błonicę i dur brzuszny. W razie konieczności wyjazdu do Syrii najlepiej skontaktować się wcześniej ze stacją sanitarno- epidemiologiczną i postępować według jej zaleceń.

Wszyscy ci, którzy planują dłuższy pobyt (np. odbywają praktyki czy staże) zobowiązani są do wykonania badań na obecność wirusa HIV oraz RTG płuc (jeśli będą podejmować pracę). Ze względu na to, że w Syrii niemal nie działa opieka medyczna badania lepiej zrobić w Polsce, a w razie konieczności próbować powtórzyć w Syrii.

Lekarstwa do zabrania

Wybierając się w podróż do Syrii należy zabrać ze sobą wszystkie lekarstwa, które stale przyjmujemy (zalecenie lekarza). Jeśli ktoś nosi okulary, to lepiej mieć zapasową parę. Oprócz tego powinniśmy posiadać przy sobie niezbędne środki higieniczne, dezynfekcyjne, opatrunkowe, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwbiegunkowe. Warto kupić również dobry krem z filtrem. Obecnie w Syrii dostęp do lekarstw jest bardzo ograniczony. Apteczka może się okazać jedynym źródłem leków w podróży.

Ubezpieczenie

Przed wyjazdem do Syrii zalecane jest wykupienie kompleksowego ubezpieczenia medycznego. Należy sprawdzić czy ubezpieczenie działa na terytorium Syrii, w strefie konfliktu zbrojnego. U wielu ubezpieczycieli takie warunki wykluczają możliwość uruchomienia ubezpieczenia oraz uzyskania odszkodowania. Istnieją rozszerzenia ubezpieczenia o zdarzenia wynikające z działalności terrorystycznej, ale o ich zakres trzeba każdorazowo pytać ubezpieczyciela.

Gdy jesteś na miejscu

Bezpieczeństwo w Syrii – jakie są niebezpieczeństwa?

Od 2011 r. w Syrii toczy się wojna domowa. Sytuacja jest dynamiczna, obecnie przewagę zyskują wojska byłego przywódcy kraju Baszara al Asada. Na terenie Syrii operują także wojska kilku innych krajów, jak Rosji, USA (w fazie wycofywanie się), Turcji. Walki toczą się na różnych płaszczyznach, zarówno między dawnymi oddziałami opozycji, a wojskami Asada wspieranymi m.in. przez Rosję, jak i między różnymi mniejszymi ugrupowaniami zbrojnymi. Choć Państwo Islamskie zostało rozbite, to wciąż przebywa tu wielu bojowników o radykalnym nastawieniu, którzy próbują walczyć. W związku sytuacją wewnętrzną w Syrii polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie wyjazdy do tego kraju. Na terenie Syrii nie ma obecnie polskiej placówki dyplomatycznej i nie ma możliwości udzielenia pomocy konsularnej przebywającym na terenie tego kraju Polakom. Tymczasowo siedzibą polskiej ambasady w Syrii jest Bejrut, ale ze względu na skomplikowaną sytuację w Syrii i konflikt zbrojny nawet jej pracownicy nie mają możliwości by na bieżąco pomagać polskim obywatelom przebywającym w strefie działań wojennych. Aby zapewnić sobie minimalną szansę na pomoc polskiej placówki dyplomatycznej należy bezwzględnie powiadomić ją o planowanej podróży.

Obecnie jest możliwość dostania się do Syrii z Libanu z tamtejszymi przewoźnikami. Są osoby, które wyjazd taki traktują jako ekscytującą przygodę. Należy sobie jednak zdawać sprawę, że jest to igranie z ogniem. Przejazd związany jest z licznymi niebezpieczeństwami, zwykle nie jest zgłaszany w ambasadzie RP w Bejrucie i de facto uniemożliwia pomoc takim osobom w razie kłopotów.

Podczas ewentualnego pobytu w Syrii należy zachować szczególną ostrożność. Robienie zdjęć i filmów bez oficjalnego pozwolenia władz syryjskich może się skończyć poważnymi konsekwencjami do aresztowania, a nawet śmierci włącznie.

Podróżowanie z dziećmi

Ze względu na toczący się w Syrii konflikt zbrojny udawanie się do tego kraju z dziećmi jest odradzane. Oprócz względów bezpieczeństwa, w Syrii nie można też zapewnić dzieciom wystarczającej opieki medycznej w razie jakichkolwiek problemów zdrowotnych.

W razie choroby

Dostęp do opieki medycznej w Syrii jest bardzo mocno ograniczony. Szpitale, w większości prowizoryczne i pozbawione sprzętu oraz leków działają jedynie w większych miastach. W kraju działa kilka organizacji medycznych i humanitarnych z całego świata zapewniających podstawową pomoc medyczną ofiarom wojny. Ich placówki są jednak przepełnione i także cierpią na brak leków, sprzętu i środków opatrunkowych.

Zgłoś błąd

Syria w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Syryjska Republika Arabska (الجمهوريّة العربيّة السّوريّة)
Stolica
Damaszek
Waluta
funt syryjski (SYP)
Język
arabski
Liczba ludności
19748000
Powierzchnia
1851802
Religia
islam
Ustrój
republika

Syria - więcej informacji