Timor Wschodni

Timor Wschodni w pigułce

Flaga Timoru Wschodniego
Oficjalna nazwa Demokratyczna Republika Timoru Wschodniego (Repúblika Demokrátika Timór-Leste, República Democrática de Timor-Leste)
Stolica
Dili
Waluta
dolar amerykański (USD lub $)
Język
tetum, portugalski
Liczba ludności
1 066 409
Powierzchnia
15 007m2
Religia
dominująca: rzymski katolicyzm
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Timoru Wschodniego Hotele w Timorze Wschodnim

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Timorze Wschodnim?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Timor Wschodni to jedno z najmłodszych państw świata. Pełną niepodległość uzyskał dopiero w 2002 roku po długotrwałych walkach z okupującymi jego terytorium od połowy lat siedemdziesiątych XX wieku wojskami indonezyjskimi. Zaliczany jest do najbiedniejszych i jednocześnie prawie zupełnie nieznanych krajów, gdzie wciąż znaleźć można wspaniałe dzikie krajobrazy oraz miejsca, do których turyści zapuszczają się niezwykle rzadko.

Demokratyczna Republika Timoru Wschodniego leży na wyspie Timor, w Archipelagu Malajskim. Zaledwie 450 kilometrów morza dzieli ją od wybrzeży Australii. Na lądzie graniczy jedynie z Indonezją, ale granica z tym państwem jest zamknięta i niemożliwe jest jej przekraczanie. Dlatego tez jedyną możliwością dostania się do Timoru jest samolot.
Tereny zajmowane dziś przez Timor Wschodni zostały odkryte przez Portugalczyków i od XVI wieku były przez nich kolonizowane. Z okresu kolonialnego zachowało się w stolicy kraju Dili sporo ciekawych budynków. Jednak większość uległa niestety zniszczeniu podczas walk toczonych w końcu XX wieku, a szczególnie w 1999 roku. Od zniszczeń zachowało się jedynie miasto Manatuto, gdzie tamtejszy biskup przekupił wojska indonezyjskie i zapobiegł ostrzałowi. Dzięki temu udało się uratować cenny kompleks budynków kolonialnych. W Timorze architektura portugalska miesza się z tradycyjnymi, drewnianymi domami budowanymi na palach. Osiedla takie znaleźć można niemal w każdym zamieszkałym skrawku kraju. Ich mieszkańcy trudnią się rybołówstwem, rolnictwem i wyrobem ozdób i produktów rzemieślniczych.

Timor Wschodni zaliczany jest do najbiedniejszych państw świata. Średnia pensja nie przekracza tu kilku dolarów. Dla turystów, którzy zdecydują się na przyjazd jest to więc pobyt względnie tani. Szczególnie warte odwiedzenia są tutejsze targowiska, na których znaleźć można wszystko, od egzotycznych owoców i przypraw po wyroby rzemieślnicze. Największy targ, Hali Laram mieści się w Dili.

Dzięki swojej izolacji oraz toczącemu się przez lata konfliktowi Timor Wschodni jest krainą o nieskażonej przyrodzie. Nie rozwinęła się tu także masowa turystyka. Nie znaczy to jednak, że państwo to nie może turystom zaoferować niczego ciekawego. Wprost przeciwnie. Tutejsze krajobrazy zapierają dech w piersiach. Tropikalne lasy, górujące nad czystymi morskimi wodami, wulkaniczne szczyty sięgające prawie 3000 metrów nad poziomem morza, nadmorskie drogi wiodące po ich zboczach i oferujące wspaniałe widoki, rafy koralowe i świetne miejsca dla nurków. To wszystko znaleźć można w tym niewielkim kraju. Należy się jednak liczyć z brakiem luksusowych hoteli. Przybywających na wyspę turysta ma jednak możliwość spędzenia nocy w czystych i wygodnych drewnianych chatach krytych liśćmi bambusa i ukrytych wśród tropikalnych drzew. Do tego czyste i ciche plaże i mnóstwo miejsc do nurkowania. Timor Wschodni zdecydowanie wart jest poznania.

Zgłoś błąd
Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 58 Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 114 Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 118 Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 165 Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 170

Timor Wschodni - galeria zdjęć

Timor Wschodni w pigułce

Timor Wschodni
Oficjalna nazwa Demokratyczna Republika Timoru Wschodniego (Repúblika Demokrátika Timór-Leste, República Democrática de Timor-Leste)
Stolica
Dili
Waluta
dolar amerykański (USD lub $)
Język
tetum, portugalski
Liczba ludności
1066409
Powierzchnia
150072
Religia
dominująca: rzymski katolicyzm
Ustrój
republika

Timor Wschodni - więcej informacji