Turcja

Turcja w pigułce

Flaga Turcji
Oficjalna nazwa Republika Turcji (tur. Türkiye, Republika Turcji – Türkiye Cumhuriyeti)
Stolica
Ankara
Waluta
1 lira turecka = 100 kuruszy (TRY)
Język
turecki, kurdyjski
Liczba ludności
79 749 534
Powierzchnia
783 562m2
Religia
Islam (sunnizm)
Ustrój
republika parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Turcji Hotele w Turcji

Komunikacja & środki lokomocji w Turcji

Środki lokomocji na terenie

Auto
Na terenie Turcji honoruje się polskie prawo jazdy. Drogi są dobre, niestety miejscowi kierowcy często łamią przepisy drogowe i trzeba na nich uważać. Jeśli zdecydujemy się na tą opcję podróżowania po kraju należy pamiętać o tym, że auto wynajmujemy tylko w renomowanych wypożyczalniach. Nie można zapomnieć o ubezpieczeniu samochodu. Przestrzega się przed firmami, które żądają od nas zastawu do wynajęcia auta.
Będąc w podróży nie wolno przekraczać dopuszczalnych prędkości, ponieważ grożą za to wysokie mandaty.
Odradza się jazdy samochodem po Stambule ze względu na wielkość miasta, korki i przepełnione parkingi.

Autobus
To świetny środek transportu na długich trasach. Tureckie autobusy są komfortowe, mają dobrą obsługę i przede wszystkim są tanie. Ponadto połączenia są częste i punktualne.

W obrębie tureckich miast jeżdżą tzw. dolmusze, czyli minbusy. Nie posiadają rozkładów jazdy. Za przejazd płacimy u kierowcy lub u wyznaczonej osoby, która chodząc po autobusie zbiera pieniądze za przejazd od pasażerów. Zatrzymują się na przystankach oraz w miejscach, o które poprosimy kierowcę.

Autostop
Osoby, które decydują na tę formę przemieszczania się po kraju powinny wykazać się ostrożnością, szczególnie kobiety. Wśród tzw. backpackerów jest popularną opcją podróżowania po Turcji. Problemem może okazać się nieznajomość języków obcych kierowców. Często autostop jest płatny, dlatego zaleca się ustalenie warunków przejazdu jeszcze przed podróżą. Zaleca się podróżowanie w gronie przynajmniej dwóch osób.

Metro
Możemy poruszać się nim w Ankarze i Istambule. Warto wiedzieć, że oprócz metra możemy skorzystać z tzw. Metrobüsa, czyli ekspresowego autobusu, którzy zatrzymuje się tylko na kilku stacjach i co ważne omija uciążliwe korki w Stambule.

Pociąg
Kolej w Turcji jest słabo rozwinięta. Na dostępnych trasach bilety pociągowe są tańsze od autobusowych, a podróż nimi choć dość komfortowa jest dłuższa niż autobusem. Najpopularniejszą trasą kolejową jest Ankara-Stambuł.

Promy i Łodzie
Jest to sposób na przemieszczanie się i poznanie przede wszystkim okolicy Stambułu. Promem dopłyniemy również na wyspy greckie czy na Cypr. Korzystając z tego środka transportu należy liczyć się z częstymi kolejkami w porcie.

Samolot
Turcja ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć połączeń lotniczych. Poza tym podróżowaniu samolotami sprzyjają często bardzo niskie ceny za bilety. Do państwowych linii należą THY. Do lokalnych, tzw. tanich przewoźników należą AndaluJet, Onur Air, Pegasus i Sun Express. Podróż samolotem jest najbardziej komfortowa zważywszy na duże odległości między miastami.

Taksówki
Korzystanie z taksówek jest dość drogie. Do tego świetnie rozwinięta sieć autobusów i mikrobusów sprawia, że nie warto korzystać z tej opcji przemieszczania się po tureckich miastach. Należy liczyć się także z tym, że wielu taksówach może nie być taksometrów. W takich przypadkach jeszcze przed podróżą wskazane jest ustalenie ceny za przejazd.

Zgłoś błąd

Turcja w pigułce

Komunikacja
Oficjalna nazwa Republika Turcji (tur. Türkiye, Republika Turcji – Türkiye Cumhuriyeti)
Stolica
Ankara
Waluta
1 lira turecka = 100 kuruszy (TRY)
Język
turecki, kurdyjski
Liczba ludności
79749534
Powierzchnia
7835622
Religia
Islam (sunnizm)
Ustrój
republika parlamentarna

Turcja - więcej informacji