Turcja

Turcja w pigułce

Flaga Turcji
Oficjalna nazwa Republika Turcji (tur. Türkiye, Republika Turcji – Türkiye Cumhuriyeti)
Stolica
Ankara
Waluta
1 lira turecka = 100 kuruszy (TRY)
Język
turecki, kurdyjski
Liczba ludności
79 749 534
Powierzchnia
783 562m2
Religia
Islam (sunnizm)
Ustrój
republika parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Turcji Hotele w Turcji

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Turcji

Szczepienia
Nie ma wymogu szczepień, ale niektóre z nich są zalecane.

WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) – zalecane
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) – zalecane
Żółta gorączka (żółta febra) – niekonieczne
BTP (błonnica, tężec, polio) – zalecane
Dur brzuszny (tyfus) – zalecane
Wścieklizna – niekonieczne
Japońskie zapalenie mózgu – niekonieczne
Meningo-koki (a+c) – niekonieczne

Lekarstwa do zabrania
Należy zabrać odpowiedni zapas leków, które musimy przyjmować ze względów zdrowotnych, repelenty, środki: przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe, dezynfekujące oraz opatrunkowe.
Osoby noszące soczewki powinny zaopatrzyć się w krople nawilżające.
Wybierając do Turcji należy zabrać ze sobą również w kremy z filtrem przeciwsłonecznym chroniące nas przed zbyt dużym nasłonecznieniem.

Choroby zakaźne
W niektórych rejonach Turcji istnieje niewielkie zagrożenie zarażeniem się takimi chorobami jak malaria, tyfus, wścieklizna.

Gdy jesteś na miejscu

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Turcja jest krajem chętnie odwiedzanym przez wielu turystów z całego świata. Choć jej mieszkańcy słyną z życzliwego podejścia do turystów warto pamiętać o tym, że szczególnie w dużych miastach zdarzają się przypadku rozboju i zamachy bombowe. Należy unikać tłumów i zgromadzeń, ponieważ mogą być one łatwym celem ataków bombowych i terrorystycznych.

Nie zaleca się przyjmowania zaproszeń do baru czy klubu od nieznajomych. Znane są przypadki tzw. przyjacielskich zaproszeń, gdzie na miejscu pod groźbą trzeba zapłacić rachunek za alkohol, etc.

Nie wolno zapominać, że Turcja to kraj muzułmański. W związku z tym należy odnosić się z szacunkiem do religii i tradycji, aby uniknąć niemiłych sytuacji czy nieporozumień.

We wschodniej części kraju nie zaleca się podróżowania samotnie. Nie poleca się również przyjmowania i kupowania płyt czy publikacji w języku kurdyjskim, ponieważ służby porządkowe mają negatywny stosunek do osób, które są w posiadaniu różnego rodzaju wydawnictw w tym języku.

Zagrożeniem są także oferty przewozu narkotyków czy bagażu, który nie należy do nas.

Przy transakcjach gotówkowych w lirze tureckiej lub np. w euro trzeba dokładnie przeliczać wydane pieniądze. Przy wymianie pieniędzy w kantorach trzeba być czujnym na kurs walut.

Insekty
Przede wszystkim komary, które potrafią być uciążliwe. Ich ugryzienia są swędzące i nieprzyjemne. Trzeba na nie uważać, ponieważ istnieje niewielkie ryzyko zarażenia się malarią. Ponadto mogą one być nosicielami dengi. Zaleca się więc zakup repelentów i noszenie odpowiedniego ubrania.
Nad Morzem Egejskim i Śródziemnomorskim zagrożeniem są także użądlenia pszczół. Alergicy wybierający się w ten rejon powinni zabrać ze sobą środki przeciwhistaminowe.

Podróżowanie z dziećmi
Nie ma większych przeciwwskazań. Przed wyjazdem w konkretny rejon Turcji z małym dzieckiem warto najpierw skontaktować się z lekarzem.

Według najnowszych przepisów jeśli rodzice wybierają się z małym dzieckiem w podróż samolotem; odpowiednio wcześniej przed wylotem należy zadbać o dokumenty tożsamości dla dziecka. Obecnie jest to własny dokument podróży.

W razie choroby
Usługi medyczne na terenie Turcji nie należą do drogich, ale ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Placówki prywatne są jednak na wysokim poziomie. Wizyta u lekarza (bez zabiegów) to koszty od 100 $ w górę. Doba w szpitalu wiąże się z opłatą od 500 $ w górę. Zabiegi medyczne na terenie Turcji są kosztowne, dlatego tak ważne jest posiadanie ubezpieczenia. W większych szpitalach nie powinno być problemu z polisami ubezpieczeniowymi. Natomiast w mniejszych placówkach lepiej mieć przy sobie kartę kredytową, ponieważ mogą nie mieć podpisanych umów z naszym ubezpieczycielem. W takim przypadku należy zapłacić gotówką i wziąć fakturę, a następnie ubiegać się o zwrot kosztów leczenia /zabiegu u ubezpieczyciela.

Punkty medyczne na terenie tego kraju oznaczone są czerwonym półksiężycem i literą H. W przypadku niegroźnych zatruć pokarmowych można udać się do apteki. W poważniejszych sprawach należy kierować się do przychodni (w języku tureckim to saglik ocagi) lub do klinik oraz szpitali (w języku tureckim to hastane).

Zgłoś błąd

Turcja w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Republika Turcji (tur. Türkiye, Republika Turcji – Türkiye Cumhuriyeti)
Stolica
Ankara
Waluta
1 lira turecka = 100 kuruszy (TRY)
Język
turecki, kurdyjski
Liczba ludności
79749534
Powierzchnia
7835622
Religia
Islam (sunnizm)
Ustrój
republika parlamentarna

Turcja - więcej informacji