Vanuatu

Vanuatu w pigułce

Flaga Vanuatu
Oficjalna nazwa Republika Vanuatu (Ripablik blong Vanuatu)
Stolica
Port Vila
Waluta
Vatu (VUV)
Język
bislama, angielski, francuski
Liczba ludności
243 304
Powierzchnia
12 189m2
Religia
dominująca: protestantyzm
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Vanuatu Hotele w Vanuatu

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Vanuatu

Przed wyjazdem

Szczepienia:
Vanuatu ze względu na swe położenie jest miejscem o sporym zagrożeniu chorobą malaryczną, zwłaszcza w porze deszczowej. Na terenie całego kraju występują trzy gatunki malarii. Przed wyjazdem warto udać się do lekarza w celu konsultacji. Najczęściej podawane środki to atovaquone/proguanil, doxycyclinum oraz mefloquine. Kurację należy zacząć na kilka tygodni przed wyjazdem, w jego trakcie oraz jakiś czas po powrocie. Dodatkowo warto mieć aktualne szczepienia przeciwko błonicy/tężcowi (DT) odrze/nagminnego zapalenia przyusznic/różyczce, wirusowego zapalenia wątroby typu A, wirusowego zapalenia wątroby typu B oraz durowi brzusznemu.

Lekarstwa do zabrania:
W czasie wyjazdu warto posiadać ze sobą podstawę środki lecznicze i przeciwbólowe, jak i dezynfekcyjne, albowiem może być problem z ich otrzymaniem na miejscu. W apteczce powinny się znaleźć: leki przeciwbiegunkowe, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe,  środki dezynfekcyjne, środki opatrunkowe. Oczywiście należy pamiętać także o odpowiednim zapasie leków przeciwmalarycznych.

Gdy jesteś na miejscu

Zagrożenia i niebezpieczeństwa:

Jednym z największych zagrożeń będą z pewnością komary, które przenoszą malarię. Dlatego bardzo ważnym jest zabezpieczenie się przed nimi. Można to zrobić poprzez specjalne środki odstraszające te insekty, dłuższe ubrania zakrywające ciała oraz moskitiery na czas snu oraz wypoczynku.

Vanuatu uważane jest za spokojne i bezpieczne miejsce, jednak z drugiej strony warto być ostrożnym. Lepiej nie nosić przy sobie wszystkich dokumentów oraz pieniędzy, a także posiadać legalne kopie najważniejszych z nich. Odradza się samotne nocne wędrówki, albowiem można natrafić na złodziei, których niestety aktywność jest w ostatnich latach coraz częściej odnotowywana.

Insekty:

Wspomniana wcześniej malaria jest najczęściej roznoszona przez komary, dlatego szczególnie należy się przed nimi zabezpieczyć. Informacje o tym możesz znaleźć w dziale zagrożenia i niebezpieczeństwa. Warto uważać na nieznane w naszym kraju owady oraz inne zwierzęta.

Podróżowanie z dziećmi:
Z racji stale rozwijającego się ruchu turystycznego podróżowanie z dziećmi po Vanuatu nie powinno być problemem. Oczywiście przede wszystkim należy zadbać o ich ochronę przed słońcem, nadmierną wilgocią oraz komarami. Obowiązkowe będą kremy przeciwsłoneczne, nakrycia głowy oraz środki przeciw komarom. Warto również pamiętać, że sama wielogodzinna podróż samolotami będzie dla dzieci dosyć męcząca.

W razie choroby:
Z racji słabo rozwiniętej opieki medycznej na wyspach można mieć problemy ze znalezieniem lekarza lub placówki medycznej. Tylko w kilku miejscach funkcjonują takie punkty medyczne oraz szpitale, w których jakość usług nie jest zbyt wysoka. Przy poważniejszym wypadku lub chorobie leczenie będzie musiało się zapewne odbywać w Australii lub na Nowej Zelandii. Dlatego warto koniecznie wykupić specjalne ubezpieczenie na podróż, które jest honorowane w tych krajach.

Zgłoś błąd

Vanuatu w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Republika Vanuatu (Ripablik blong Vanuatu)
Stolica
Port Vila
Waluta
Vatu (VUV)
Język
bislama, angielski, francuski
Liczba ludności
243304
Powierzchnia
121892
Religia
dominująca: protestantyzm
Ustrój
republika

Vanuatu - więcej informacji