Wybrzeże Kości Słoniowej

Wybrzeże Kości Słoniowej w pigułce

Flaga Wybrzeża Kości Słoniowej
Oficjalna nazwa Republika Wybrzeża Kości Słoniowej (Côte d'Ivoire, République de Côte d'Ivoire)
Stolica
Jamusukro
Waluta
frank CFA (XOF)
Język
francuski
Liczba ludności
21 952 093
Powierzchnia
322 463m2
Religia
islam, animizm, protestantyzm, katolicyzm
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Wybrzeża Kości Słoniowej Hotele w Wybrzeżu Kości Słoniowej

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Wybrzeżu Kości Słoniowej

Zalecane szczepienia
Przy wjeździe do kraju konieczne jest przedstawienie tak zwanej żółtej książeczki, w którą wbite jest obowiązkowe, ważne szczepienie przeciwko żółtej febrze. W innym przypadku, podróżny poddawany będzie na lotnisku szczepieniu przez miejscowe służby, które jednocześnie wystawiają odpowiedni dokument. Odradzamy jednak korzystania z takowej możliwości, usługa ta bowiem zazwyczaj sporo kosztuje. Co więcej zalecana jest profilaktyka przeciwko malarii, zarówno przed wylotem, jak i po powrocie.

Zalecane szczepienia:
• Wirusowe zapalenie wątroby A – zalecane
• Wirusowe zapalenie wątroby B – zalecane
• Żółta gorączka – obowiązkowe
• Błonica, tężec, poli – zalecane
• Dur brzuszny – zalecane
• Wścieklizna – zalecane
• Japońskie zapalenie mózgu – brak konieczności
• Menigkokowe zapalenie opon – zalecane

Lekarstwa do zabrania
Chociaż apteki na terenie Wybrzeża Kości Słoniowej są dobrze wyposażone, to z powodu dosyć wysokich cen, warto zaopatrzyć się w niezbędne leki jeszcze przed wylotem. Podstawą naszej podręcznej apteczki powinny być wszelkiego rodzaju środki zapobiegające malarii.

Choroby zakaźne
Bardzo wysokie ryzyko zachorowania na choroby przenoszone drogą pokarmową. Zaliczamy do nich biegunkę bakteryjną, zapalenie wątroby typu A i tyfus. Należy zwrócić także uwagę na choroby przenoszone przez owady, czyli malarię i żółtą gorączkę.

Choroby zakaźne powodować może także kontakt z lokalną wodą. Najczęstsze przypadki zachorowań to bilharcjoza, patogenna odmiana grypy i tak dalej.

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Chociaż Wybrzeże Kości Słoniowej należy raczej do spokojnych krajów, to turyści mogą mieć pewne powody do obaw. W Abidżanie istnieje spore ryzyko spotkania z drobnymi kieszonkowcami oraz rabusiami. Aby zmniejszyć ryzyko utraty pieniędzy czy też kosztowności, lepiej nie zagłębiać się samodzielnie w dzielnice biedoty i nie spacerować w godzinach wieczornych.

Chcąc lepiej poznać dane miasto na Wybrzeżu Kości Słoniowej, warto skorzystać z pomocy sprawdzonego przewodnika, a zegarki, biżuterię, telefony i gadżety elektroniczne zostawić w hotelu. Spora część rabunków miejsce ma przy wykorzystaniu broni palnej, warto więc zachować szczególną ostrożność.

Podróżując autem, pamiętajmy o blokadzie drzwi oraz zamknięciu szczelnie wszystkich szyb. W przeciągu dnia warto postawić na taksówki, w nocy jednak nie jest to najlepsze rozwiązanie. Oczywiście sytuacja nie wygląda tak tragicznie we wszystkich punktach kraju – Abidżan jest jednym z najgorszych przykładów, gdyż zamieszkuje go ogromna ilość ludzi.

Insekty
Zagrożenie malarią w przypadku Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej nie jest wysokie. Pomimo tego, warto dokładnie zabezpieczyć się przed owadami, komarami i innymi insektami. Mogą one bowiem przenosić również wiele innych, egzotycznych chorób.

Podróżowanie z dziećmi
Według większości biur turystycznych nie występują żadne przeciwwskazania, aby na Wybrzeże Kości Słoniowej zabrać ze sobą dzieci. Większość hoteli oferuje usługi z zakresu au pair, dzięki czemu rodzice mają pewność, że ich pociechy otrzymują profesjonalną opiekę i będą mogły się świetnie bawić podczas egzotycznych wakacji.

Nie zalecamy jednak rodzinnych spacerów po centrach miast. Największe ośrodki miejskie kraju są bowiem wystarczająco niebezpieczne dla dorosłych turystów, a całe rodziny stają się jeszcze łatwiejszym celem.

W przypadku choroby
Opieka zdrowotna na terenie Wybrzeża Kości Słoniowej jest naprawdę dobrze zorganizowana – musimy jednak skorzystać z prywatnych przychodni i szpitali. Wizyta w placówkach publicznych jest niezalecana i warto po nią sięgnąć jedynie w ostateczności.

Ceny wizyt lekarskich kształtują się na poziomie 30 euro, a jedna noc spędzona w szpitalu powinna kosztować około 80 euro. Oczywiście zabiegi, badania i tym podobne wyceniane są osobno. Większość szpitali prywatnych pobiera także z miejsca kaucje, których wysokość przekracza czasami nawet 1000 euro! Znajdując się na miejscu warto posiadać kartę kredytową, w innym razie możemy zostać nie przyjęci do prywatnej kliniki.

Warto jednocześnie zauważyć, że apteki są dobrze wyposażone i znajdziemy w nich wszystkie niezbędne medykamenty.

Zgłoś błąd

Wybrzeże Kości Słoniowej w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Republika Wybrzeża Kości Słoniowej (Côte d'Ivoire, République de Côte d'Ivoire)
Stolica
Jamusukro
Waluta
frank CFA (XOF)
Język
francuski
Liczba ludności
21952093
Powierzchnia
3224632
Religia
islam, animizm, protestantyzm, katolicyzm
Ustrój
republika

Wybrzeże Kości Słoniowej - więcej informacji