Costa Blanca

Hiszpania w pigułce

Flaga Hiszpanii
Oficjalna nazwa Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España)
Stolica
Madryt
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
hiszpański
Liczba ludności
47 213 100
Powierzchnia
504 645m2
Religia
katolicyzm
Ustrój
monarchia parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Costa Blanca Hotele w Costa Blanca

Co warto zobaczyć w Costa Blanca?

Hiszpańska Costa Blanca, zwana inaczej „Białym Wybrzeżem” to jeden z najpopularniejszych regionów turystycznych położony nad Morzem Śródziemnym, w prowincji Alicante. Wybrzeże składa się z dwóch części: Marina Alta na północy (Wysokie Wybrzeże) oraz Marina Baixa (Dolne Wybrzeże) na południu. Północ charakteryzuje się zróżnicowaną linią brzegową, licznymi zatoczkami i jaskiniami. W części południowej dominują malownicze piaszczyste plaże, które stanowią idealne miejsce do wypoczynku dla całych rodzin. Jest tu również wiele ośrodków sportów wodnych oraz pól golfowych. Dobrze zorganizowana baza noclegowa i gastronomiczna zapewnia komfortowe warunki podróżnikom o zróżnicowanych gustach.

Swoją nazwę Costa Blanca zawdzięcza jasnemu piaskowi, białym kwiatom migdałowca oraz kredowym glebom. Osadnictwo na tych terenach datowane jest na paleolit i neolit (o czym świadczyć mogą liczne zabytki z tych okresów). Wśród narodów, które zamieszkiwały Białe Wybrzeże wymienić można: Fenicjan, Rzymian, Greków, Maurów, Wizygotów czy Kartagińczyków. Bardzo duży wpływ na obecną kulturę regionu mieli muzułmanie. W wielu miastach znaleźć można dzieła rolniczej, wojskowej i cywilnej inżynierii muzułmańskiej.

Do symboli Costa Blanca zalicza się Playa de Levante w Benidorm, którą uznano za jedną z najwspanialszych plaż na świecie. Innym tworem natury, który należy zobaczyć będąc w tej części Hiszpanii, jest ostaniec Panyal d’Ifach – rezerwat przyrody, z którego rozpościera się niezapomniany widok na wybrzeże. Można odnieść wrażenie, że skała ta wyrasta bezpośrednio z morza. Niektórzy twierdzą, że na Białym Wybrzeżu wyróżnić można tylko dwie pory roku: zimę (listopad – kwiecień) oraz lato (pozostałe miesiące). Światowa Organizacja Zdrowia uznała ten region za miejsce, którego klimat i temperatura są przyjazne zdrowiu.

Costa Blanca to wymarzone miejsce dla miłośników zabaw, festiwali i świąt. W okolicy bardzo hucznie obchodzi się Las Fallas (powitanie wiosny w Walencji), Wielki Tydzień (liczne procesje) oraz Święto Ognia (na powitanie lata). W lokalnej kuchni mieszają się różne tradycje, ale charakterystyczną potrawą jest bazpacho (mięso myśliwskie) oraz zupa rybna.

Turyści, którzy preferują aktywny wypoczynek, mogą zwiedzić bardzo wiele ciekawych wiosek i miast, które obfitują w różnego rodzaju atrakcje turystyczne. Wycieczka na Costa Blanca to z pewnością niezapomniana przygoda, do której wraca się wspomnieniami nawet po latach.

Zgłoś błąd

Mapa Costa Blanca

Costa Blanca - galeria zdjęć

Hiszpania w pigułce

Flaga Hiszpanii
Oficjalna nazwa Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España)
Stolica
Madryt
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
hiszpański
Liczba ludności
47 213 100
Powierzchnia
504 645m2
Religia
katolicyzm
Ustrój
monarchia parlamentarna