Kampinoski Park Narodowy

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Kampinoskiego Parku Narodowego Hotele w Kampinoskim Parku Narodowym

Co warto zobaczyć w Kampinoskim Parku Narodowym?

Pierwsze wzmianki o utworzeniu Kampinoskiego Parku Narodowego można odnaleźć już w latach dwudziestych XX wieku. W latach trzydziestych założono tu już pierwsze rezerwaty, które dzisiaj należą do najważniejszych obszarów całego parku, należąc do terenów ściśle chronionych.

Idea utworzenia Kampinoskiego Parku Narodowego została zrealizowana jednak w pełni dopiero w 1959 roku. Wówczas, w pradolinie Wisły, powstał kolejny polski park narodowy, którego celem była ochrona gatunków fauny oraz flory. Powierzchnia Kampinoskiego Parku Narodowego wynosi 38 544 ha.

Urozmaicona specyfika Kampinoskich Puszczy

Kampinoski Park Narodowy jest jednym z ciekawszych parków, a to dlatego, że na jego terenie można zetknąć się zarówno z terenami bagiennymi, jak i wydmami. Dla tych, którzy wydmy utożsamiają głównie z naszym polskim Pomorzem, może to być nie lada zaskoczenie. Wydmy można tu znaleźć w dwóch głównych formach. Pierwszą z nich jest tak zwana forma łukowa, nazywana również paraboliczną, natomiast drugi typ wydm to wydmy występujące w postaci charakterystycznych wałów.

O wyjątkowości Kampinoskiego Parku Narodowego niewątpliwie zadecydowały również tereny bagienne, które powstały tu w korytach na skutek odcięcia od głównego nurtu Wisły. Tereny te są dzisiaj porośnięte przez liczne gatunki roślin szuwarowych oraz typowo bagiennych, a dodatkowo można tu odnaleźć torfowiska.
Do typowych gatunków zwierząt występujących na terenie parku należy zaliczyć między innymi łosie, wydry, bobry, borsuki, nietoperze oraz sarny. Z roślin natomiast można tu spotkać gatunki reliktowe, takie jak goździk piaskowy czy sasanka łąkowa, a ponadto natknąć się można tu też na gatunki górskie oraz subatlantyckie.

Zabytki kultury oraz historii

Tereny Kampinoskiego Parku Narodowego są obszarami o bardzo ciekawej przeszłości historycznej. Niegdyś miały tu miejsce między innymi liczne walki o niepodległość, toczone w XVIII, XIX oraz XX wieku.

Spośród najważniejszych miejsc pamięci narodowych warto tu odwiedzić:

  • Dąb Powstańców 1863 r., niezwykłe drzewo, którego wiek oszacowano na około dwieście pięćdziesiąt lat. Na terenie parku rośnie ponadto Sosna Powstańców, również z 1863 r.
  • Kamień Orlika upamiętniający pojedynek, jaki został stoczony w 1939 roku pomiędzy Niemcami i Polakami
  • Mogiła Powstańców z 1863 roku w Zaborowie Leśnym – zbiorowy grób siedemdziesięciu sześciu młodych powstańców, którzy zginęli w czasie walk o niepodległość państwa.

Niewątpliwie jednak najbardziej znanym historycznym miejscem na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego jest cmentarz Palmiry. Jest to cmentarz – mauzoleum z grobami ponad dwóch tysięcy osób, które zostały zamordowane przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. Wśród ofiar można odnaleźć groby wybitnych politycznych działaczy oraz osób zasłużonych dla państwa. Spoczywa tu między innymi marszałek sejmu Maciej Rataj oraz wiceprezydent miasta Warszawy Jan Pohoski.

Na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego znajdują się również liczne zabytki architektury, do których można zaliczyć przede wszystkim skansen budownictwa puszczańskiego, pomniki upamiętniające zamordowanych mieszkańców okolic, a także kilka neogotyckich oraz renesansowych świątyń.

Przydatne informacje dla turystów

Na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego może być uprawiana turystyka piesza, rowerowa oraz konna. Dla osób, które przybywają tu na aktywny wypoczynek, stworzono tu nie tylko liczne szlaki turystyczne, ale także dwanaście polan wypoczynkowych oraz parkingi dla samochodów osobowych.

Za wstęp na teren parku nie jest pobierana opłata. Pobierana jest ona natomiast za wejścia do poszczególnych punktów oraz obiektów zabytkowych. Wszyscy turyści, którzy będą przebywać na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego zobowiązani są do ścisłego przestrzegania zasad regulaminu. Na chronionych obszarach nie wolno rozpalać ognisk, zbierać roślin, obowiązuje też zakaz wprowadzania psów.

Biwakowanie oraz organizowanie imprez na terenie parku możliwe jest tylko na wyznaczonych do tego obszarach, ale trzeba do tego celu posiadać pisemną zgodę Dyrektora Parku.

Zgłoś błąd

Mapa Kampinoskiego Parku Narodowego

Miasta w Kampinoskim Parku Narodowym

Warto wiedzieć

Miasta w pobliżu Kampinoski Park Narodowy

Kampinoski Park Narodowy - galeria zdjęć

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna