Karkonoski Park Narodowy

Karkonoski Park Narodowy w pigułce

Flaga
Oficjalna nazwa ()
Stolica
Waluta
Język
Liczba ludności
0
Powierzchnia
0m2
Religia
Ustrój
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Karkonoskiego Parku Narodowego Hotele w Karkonoskim Parku Narodowym

Co warto zobaczyć w Karkonoskim Parku Narodowym?

Tuż przy granicy z państwem czeskim, w samym sercu Sudetów, został założony Karkonoski Park Narodowy. Funkcjonuje on już od 1959 roku, a o jego wyjątkowości zadecydowały w głównej mierze niepowtarzalne walory Karkonoszy. Pierwsze rezerwaty tworzone tu były już w latach trzydziestych i obejmowały przede wszystkim polodowcowe kotły wraz z licznymi pomnikami przyrody.

Aktualna powierzchnia parku to 5580 ha. Zdecydowana większość parku porośnięta jest lasami. Powyżej nich znajduje się piętro roślinności subalpejskiej oraz alpejskiej. W celu jeszcze lepszej ochrony przyrody utworzone tu zostały trzy specjalne obwody ochronne, mianowicie obwód Szrenica, Przełęcz oraz Śnieżka.

Charakterystyka Karkonoskiego Parku
Karkonoski Park Narodowy jest miejscem życia wielu wyjątkowych gatunków fauny oraz flory. Roślinność jest tu niezwykle bogata oraz zróżnicowana, między innymi na skutek kilku specyficznych pięter. Na terenie parku można również zetknąć się z gatunkami endemicznymi. Należą do nich takie rośliny, jak skalnica bazaltowa oraz dzwonek karkonoski. Szczególną ochroną zostały objęte najcenniejsze tereny krajobrazowe, a więc torfowiska, zarośla, a także polodowcowe kotły, w których niegdyś istniały stawy.

Świat zwierząt wydaje się być również bardzo bogaty. Najliczniejszą ich grupę stanowią tu ssaki oraz ptaki. Ssaki reprezentowane są między innymi przez bobry, lisy oraz sarny, natomiast do najpowszechniej występujących ptaków na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego należy wymienić cietrzewie, głuszce oraz drozdy obrożne.

Jako ciekawostkę warto również dodać, iż na terenie parku żyją muflony, pochodzące
z Korsyki, z której zostały sprowadzone na początku XX wieku.

Najbardziej urokliwe zakątki parku
Na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego można odnaleźć wiele wyjątkowo urokliwych zakątków, aczkolwiek jednym z najbardziej malowniczych wydaje się być wodospad Szklarki. Wodospad ten ma specyficzny kształt kaskady, spadającej z wysokości trzynastu metrów. Miejsce to należy do jednego z najbardziej znanych na terenie całych Karkonoszy, nic więc dziwnego, że można się tu spotkać z licznymi turystami, a nawet z całymi turystycznymi wycieczkami. Nad wodospadem usytuowane zostało schronisko o nazwie „Kochanówka”. Można tu dotrzeć szlakiem ze Szklarskiej Poręby.

Jeszcze jednym równie fascynującym oraz urokliwym miejscem jest góra Chojnik, objęta rezerwatem przyrody. Na wzgórze to prowadzi kilka szlaków. Można na nią dojść między innymi szlakiem czerwonym prowadzącym z Sobieszewa, szlakiem zielonym z Zachełmia bądź szlakiem czarnym, również z Sobieszewa. W zboczach góry odnaleźć można liczne jaskinie oraz groty skalne. Najbardziej znane są dwie nieduże jaskinie, mianowicie Dziurawy Kamień oraz Jaskinia Zbójecka. Jaskinie można zwiedzać.

Na szczycie góry Chojnik znajdują się ponadto ruiny zamku, wzniesionego prawdopodobnie w połowie XIV wieku. To właśnie tutaj od 1991 roku odbywa się jeden z najbardziej znanych oraz największych w naszym kraju turniejów kuszniczych pod hasłem „O Złoty Bełt Zamku Chojnik”.

Cenne wskazówki dla turystów
Za wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego pobierane są opłaty. Bilety na szlaki można kupić w kilku punktach, w tym między innymi w punkcie koło hotelu Orlinek w Karpaczu, w punkcie przy dolnej stacji kolei linowej na Kopę w Karpaczu, a także w punkcie przy Wodospadzie Szklarki w Piechowicach.

Planując wycieczkę w Karkonosze, należy uwzględnić przede wszyskim komunikaty pogodowe, a także wszelkie informacje wywieszane przy wejściach na trasy turystyczne. Latem na niektórych szlakach wprowadza się ruch jednokierunkowy ze względu na nasilony ruch turystów – tak jest przede wszystkim na jednym z odcinków tak zwanej „Drogi Przyjaźni Polsko – Czeskiej” od Domu Śląskiego aż na sam szczyt Śnieżki.

Na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego działa kilka schronisk, posiadających miejsca noclegowe dla turystów. Wśród nich możemy wymienić między innymi schronisko na Przełęczy Okraj, na Hali Szrenickiej, schronisko „Śląski Dom”, schronisko „Kochanówka” oraz pod Łabskim Szczytem.

Zgłoś błąd

Mapa Karkonoskiego Parku Narodowego

Atrakcje turystyczne i zabytki w Karkonoskim Parku Narodowym

Miasta w pobliżu Karkonoski Park Narodowy

Karkonoski Park Narodowy - galeria zdjęć

Karkonoski Park Narodowy w pigułce

Flaga
Oficjalna nazwa ()
Stolica
Waluta
Język
Liczba ludności
0
Powierzchnia
0m2
Religia
Ustrój