Kraj trenczyński

Słowacja w pigułce

Flaga Słowacji
Oficjalna nazwa Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika)
Stolica
Bratysława
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
język słowacki i języki mniejszości narodowych
Liczba ludności
5 397 036
Powierzchnia
49 035m2
Religia
katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Kraju trenczyńskiego Hotele w Kraju trenczyńskim

Co warto zobaczyć w Kraju trenczyńskim?

Kraj trenczyński to jeden z ośmiu regionów, na które została podzielona Słowacja. Znajduje się w północno- zachodniej części kraju. Jego powierzchnia liczy 4502 kilometry kwadratowe. Ogólna liczba ludności kraju trenczyńskiego wynosi 600 386, a gęstość zaludnienia cechuje się na 214 mieszkańców na kilometr kwadratowy. Jest to liczba wyższa od średniej gęstości zaludnienia, która wynosi 110 mieszkańców na kilometr kwadratowy. Największymi miastami regionu trenczyńskiego są Trenczyn, Prievidza czy Dubnica nad Wagiem. Cały kraj trenczyński jest podzielony na dziewięć mniejszych powiatów i są to: Iława, Myjava, Nowe Miasto nad Wagiem, Partizanske, Powaska Bystrzyca, Prievidza, Puchov, Trenczyn i Banovce na Bebravou.

Na ukształtowanie terenu kraju trenczyńskiego składają się góry, wyżyny i niziny. Pasma górskie wypiętrzone w tym regionie to Małe Karpaty, w południowo- zachodniej części, Białe Karpaty na północnym- zachodzie, Strazov Góry w centrum, na południu Povazsky Inovec, Vtancik to pasmo gór południowo- wschodniej części, a na wschodzie wypiętrzone są Góry Ziar. Do terenów regionu trenczyńskiego w małym stopniu należą również takie góry jak Malej Fatry i Góry Kremnica. Głównymi rzekami przepływającymi przez kraj trenczyński są Wag i Myjava, która wypływa z zachodu i wpada do rzeki Trnawa. Region graniczy na północnym- wschodzie i na wschodzie z regionem Żylina, jego południowo- wschodnia granica łączy się z Bańską Bystrzycą, z regionem Nitra na południu, Trnawą w południowej i południowo- zachodniej części, a na zachodzie ze Żlinem.

Kraj trenczyński w większości zamieszkiwany jest przez Słowaków, stanowią oni ponad 93 procent ogólnej liczby ludności, niewielką, jedynie jednoprocentową mniejszość stanowią Czesi. Mieszkańcy regionu trenczyńskiego to przede wszystkim wyznawcy prawosławia i rzymsko oraz greko katolicy.

Klimat panujący w kraju trenczyńskim to klimat umiarkowany ciepły. Cechuje go występowanie zmiennych pór roku. Średnia roczna temperatura waha się od 0 do 10 stopni Celsjusza. Roczne amplitudy temperatur cechuje się na około 20˚C.Występujące opady atmosferyczne bywają częste i gwałtowne. Okresami szczególnie deszczowymi są miesiące letnie, zimą, od listopada do marca występują opady śniegu czy gradu. Charakterystyczne dla tego regionu są chłodne, często gwałtowne zimy i ciepłe, suche lata.

Zgłoś błąd

Mapa Kraju trenczyńskiego

Kraj trenczyński - galeria zdjęć

Słowacja w pigułce

Flaga Słowacji
Oficjalna nazwa Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika)
Stolica
Bratysława
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
język słowacki i języki mniejszości narodowych
Liczba ludności
5 397 036
Powierzchnia
49 035m2
Religia
katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna