Limousin

Francja w pigułce

Flaga Francji
Oficjalna nazwa Republika Francuska (fr. France, République française)
Stolica
Paryż
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
francuski
Liczba ludności
65 350 000
Powierzchnia
643 801m2
Religia
katolicyzm
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Limousinu Hotele w Limousin

Co warto zobaczyć w Limousin?

Limousin to jeden z regionów administracyjnych Francji, który znajduje się w środkowej części kraju. Graniczy z pięcioma jednostkami. Od strony północnej posiada on granicę z Regionem Centralnym, od południa – z Midi Pyrenees, od zachodu – z Akwitanią oraz Poitou- Charentes, natomiast od wschodu – z Owernią.

Zaraz po Korsyce, Limousin jest najmniej zaludnionym francuskim regionem. Jego obszar o powierzchni prawie 17 tysięcy kilometrów kwadratowych zamieszkiwany jest zaledwie przez 750 tysięcy osób – na jeden kilometr kwadratowy przypadają tylko 44 osoby. Jego stolica, Limoges, jest domem dla ponad 135 tysięcy osób. Do większych miast zalicza się także Brive-la-Gaillarde, Tulle oraz Guret.

Limousin jest przede wszystkim znany jako region rolniczy. Znaczącą jego część zajmują pola uprawne, łąki oraz lasy. Atrakcyjna przyroda może stanowić jeden z głównych powodów, aby to właśnie tę część Francji wybrać podczas organizowania swoich wakacji, jeżeli, na przykład, chcemy uciec od zaludnionego Lazurowego Wybrzeża, czy często szarego Paryża. Przez region przepływa wiele rzek, gwarantujących możliwość zorganizowania atrakcyjnych, nawet całkiem skomplikowanych spływów kajakowych. Do najważniejszych rzek należą: Vienne, Charente oraz Dordogne.

Będąc w Limousin, warto spędzić przynajmniej jeden dzień nad malowniczym i największym w okolicy jeziorem, Vassivere. Potrafi ono zachwycić swoim urokiem, szczególnie podczas zachodu słońca. Jest ono idealnym miejscem nie tylko dla romantyków, par czy rodzin, lecz także dla wędkarzy, którzy na pewno docenią jego spokój oraz możliwość relaksacji.
Limousin to także miejsce, w którym możemy zapoznać się z dość bogatą kuchnią regionalną. Restauracje oferujące tradycyjne dania, posiadające swoje korzenie w tym regionie, nieustannie zachęcają różnorodnością swojej oferty. Do najbardziej znanych i charakterystycznych potraw Limousin należą: kapuśniak, faszerowane grzyby, czereśniowe ciasto (tak zwane „Clafoutis”), czy chociażby znakomite lody orzechowe „Souffle glace””. Nie brakuje również wielu gatunków wina, czyli napoju, z którego Francja słynie przede wszystkim – każdy znajdzie coś dla siebie.

Zgłoś błąd

Mapa Limousinu

Limousin - galeria zdjęć

Francja w pigułce

Flaga Francji
Oficjalna nazwa Republika Francuska (fr. France, République française)
Stolica
Paryż
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
francuski
Liczba ludności
65 350 000
Powierzchnia
643 801m2
Religia
katolicyzm
Ustrój
republika