Bazylika św. Elżbiety we Wrocławiu

Wrocław w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo dolnośląskie
Liczba ludności
631377
Powierzchnia
293 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 71
Współrzędne
N:51.11
E:17.022222
Herb
Herb Wrocławia

Bazylika św. Elżbiety we Wrocławiu - opis atrakcji

Bazylika św. Elżbiety wznosi się w zachodnim narożniku wrocławskiego Rynku. W średniowieczu był to najważniejszy kościół miejski i do dziś nazywany jest często Farą Elżbietańską. W przeciwieństwie do znajdującej się na Ostrowie Tumskim Katedry będącej siedzibą biskupa, fara była kościołem mieszczan, kupców i rzemieślników.

Kościół wybudowano na początku XIV w. jako trójnawową bazylikę z 90 metrową wieżą zwieńczoną iglicą. W 1525 r. świątynię przejęli ewangelicy, a w cztery lata później zawalił się hełm wieży. W powszechnym odbiorze była to kara boża za grzech zbezczeszczenia kościoła. Wieże nakryto ponownie niższym, renesansowym hełmem, a pod koniec XVI w. kościół otrzymał pokrycie z czerwonej i czarnej dachówki układającej się w geometryczne wzory.

Liczne katastrofy i zniszczenia towarzyszyły kościołowi podczas całej jego historii. W końcu, gdy niemal cudem ocalał podczas walk o Wrocław w 1945 r., trafił w ręce ordynariatu polowego wojska polskiego i jest obecnie kościołem garnizonowym. Jednak nie był to koniec ciosów. W 1976 r. podczas burzy w wieże uderzył piorun i spowodował pożar. Spłonęła większość wyposażenia, naruszona została też konstrukcja. Nienaruszona pozostała Kaplica Smedchina z gotycko- renesansowymi polichromiami.

Remont bazyliki po zniszczeniach pożaru z 1976 r. trwał aż do początków XXI w. Obecnie wnętrze ma wygląd zbliżony do pierwotnego gotyckiego. Atrakcją kościoła jest taras widokowy na wieży znajdujący się na wysokości 91 m. Można z niego oglądać panoramę Wrocławia, a przy dobrej pogodzie widoki sięgają aż po Śnieżkę w Karkonoszach.

Zgłoś błąd

Bazylika św. Elżbiety we Wrocławiu - galeria zdjęć

Bazylika św. Elżbiety we Wrocławiu na mapie

Bazylika św. Elżbiety we Wrocławiu cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Regiony w pobliżu Bazylika św. Elżbiety we Wrocławiu

Więcej informacji