Bieszczadzka Kolejka Leśna

Bieszczadzka Kolejka Leśna w pigułce

Kraj
Polska
Liczba ludności
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:
E:

Bieszczadzka Kolejka Leśna - opis atrakcji

Bieszczadzka Kolejka Leśna jest koleją wąskotorową, która służy obecnie celom turystycznym. Jej główna stacja znajduje się w Majdanie koło Cisnej, a do wyboru turyści mają dwie trasy: na Przełęcz Przysłup wzdłuż Wielkiej Obwodnicy Bieszczadzkiej oraz doliną Solinki do Balnicy.

Kolej została zbudowana na przełomie XIX i XX w. w celu wywozu drewna z bieszczadzkich lasów. Początkowo jej trasa prowadziła z Nowego Łupkowa do Majdanu, ale z czasem powstawać zaczęły przedłużenia i boczne odnogi. Po II wojnie światowej, zanim wybudowano Wielką Obwodnicę Bieszczadzką kolej była jednym z podstawowych środków transportu na południu regionu. Jej znaczenie spadło po wybudowaniu drogi asfaltowej przez Wetlinę, Cisną i Komańczę, ale funkcjonowała na części odcinków aż do 1994 r.

W 1997 r. ruszyła pierwsza turystyczna linia Bieszczadzkiej Kolei Leśnej. Prowadziła z Majdanu do Przysłupu. W późniejszych latach otwarto też drugą linię dziką doliną Solinki w stronę granicy ze Słowacją i stacji Balnica. Obecnie kolej należy do najpopularniejszych bieszczadzkich atrakcji. Na stacji w Majdanie działa także niewielki skansen kolejowy.

Zgłoś błąd

Bieszczadzka Kolejka Leśna - galeria zdjęć

Bieszczadzka Kolejka Leśna na mapie

Bieszczadzka Kolejka Leśna cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Miasta w pobliżu Bieszczadzka Kolejka Leśna

Regiony w pobliżu Bieszczadzka Kolejka Leśna

Więcej informacji