Chryszczata i Jeziorka Duszatyńskie

Chryszczata i Jeziorka Duszatyńskie w pigułce

Kraj
Polska
Liczba ludności
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:
E:

Chryszczata i Jeziorka Duszatyńskie - opis atrakcji

Chryszczata jest szczytem o wysokości 997 m n.p.m. znajdującym się w Paśmie Wysokiego Działu w zachodniej części Bieszczad. Szczyt jest zalesiony i ze szczytu nie ma żadnych widoków. Stoi tu jedynie pozostałość dawnej wieży triangulacyjnej oraz wiata.

Góra jest jednak bardzo chętnie odwiedzana przez turystów ze względu na osuwiskowe Jeziorka Duszatyńskie znajdujące się na jej zachodnich stokach. Powstały one w wyniku jednego z największych w Karpatach osunięć gruntu, do jakiego doszło w 1907 r. Zwały ziemi przegrodziły potok Olchowy przez co utworzyły się trzy jeziorka. Dziś widoczne są dwa z nich, ale ich powierzchnia stopniowo się zmniejsza. Teren osuwiska objęty jest ochroną rezerwatu przyrody Zwiezło.

Do Jeziorek Duszatyńskich można dojść z Komańczy czerwonym Głównym Szlakiem Beskidzkim przez Duszatyn. Trasa zajmuje ok. 3 h. Z Duszatyna idzie około półtorej godziny. Od Jeziorek na szczyt Chryszczatej jest kolejna godzina podejścia. Na Chryszczatą można też dojść niebieskim szlakiem z Turzańska w 2h 30 min oraz ścieżkami spacerowymi z doliny Rabskiego Potoku koło Baligrodu w około 2 h.

Zgłoś błąd

Chryszczata i Jeziorka Duszatyńskie - galeria zdjęć

Chryszczata i Jeziorka Duszatyńskie na mapie

Chryszczata i Jeziorka Duszatyńskie cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Miasta w pobliżu Chryszczata i Jeziorka Duszatyńskie

Regiony w pobliżu Chryszczata i Jeziorka Duszatyńskie

Więcej informacji