Kaplica na Jaszczurówce

Zakopane w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo małopolskie
Liczba ludności
27481
Powierzchnia
84,26 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 18
Współrzędne
N:49.299181
E:19.949562
Herb
Herb Zakopanego

Kaplica na Jaszczurówce - opis atrakcji

Kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jaszczurówce należy do najbardziej charakterystycznych budowli w Zakopanem. Drewniany kościółek zbudowany na początku XX w. w stylu zakopiańskich to perełka architektury drewnianej. Choć znajduje się na obrzeżach Zakopanego, to turyści chętnie go odwiedzają bo ma niepowtarzalny klimat i jest pięknie wkomponowany w krajobraz.
Budowla została zaprojektowana przez jednego z twórców stylu zakopiańskiego, Stanisława Witkiewicza, a stawiali ją góralscy cieśle z okolicznych miejscowości. Budowa zakończyła się w 1907 r. i kaplica została włączona do parafii w Poroninie. Obecnie znajduje się pod opieką księży Marianów, którzy mają swoją siedzibę na Toporowej Cyrli, zaś jej właścicielem jest Tatrzański Park Narodowej. Dla turystów obiekt otwarty jest przez cały dzień, a jego zwiedzanie jest bezpłatne.
Kościół zbudowano w stylu zakopiańskim. Ma konstrukcję zrębową i stoi na wysokiej, wykonanej z kamienia podmurówce. W jego bryle można wyróżnić nawę i nieco węższe prezbiterium, zaś przed wejściem znajduje się ażurowy ganek z arkadami. Kościół kryty jest dwuspadowym gontowym dachem, którego wyrasta niewielka wieżyczka zakończona sygnaturką i czterospadowym zwieńczeniem.
Wnętrze kaplicy jest wykonane w całości w drewnie i posiada liczne odniesienia do historii Polski i kultury Podhala. Ołtarz przypomina góralską chatę, a witraże w oknach przedstawiają herby Korony i Litwy oraz przedstawienia Matki Bożej Ostrobramskiej i Częstochowskiej. Na ścianach zobaczyć można ludowe stacje drogi krzyżowej namalowane na szkle.

Zgłoś błąd

Kaplica na Jaszczurówce - galeria zdjęć

Kaplica na Jaszczurówce na mapie

Kaplica na Jaszczurówce cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Atrakcje turystyczne w pobliżu Kaplica na Jaszczurówce

Miasta w pobliżu Kaplica na Jaszczurówce

Regiony w pobliżu Kaplica na Jaszczurówce

Więcej informacji