Kaplica na Jaszczurówce - opis atrakcji
Kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jaszczurówce należy do najbardziej charakterystycznych budowli w Zakopanem. Drewniany kościółek zbudowany na początku XX w. w stylu zakopiańskich to perełka architektury drewnianej. Choć znajduje się na obrzeżach Zakopanego, to turyści chętnie go odwiedzają bo ma niepowtarzalny klimat i jest pięknie wkomponowany w krajobraz.
Budowla została zaprojektowana przez jednego z twórców stylu zakopiańskiego, Stanisława Witkiewicza, a stawiali ją góralscy cieśle z okolicznych miejscowości. Budowa zakończyła się w 1907 r. i kaplica została włączona do parafii w Poroninie. Obecnie znajduje się pod opieką księży Marianów, którzy mają swoją siedzibę na Toporowej Cyrli, zaś jej właścicielem jest Tatrzański Park Narodowej. Dla turystów obiekt otwarty jest przez cały dzień, a jego zwiedzanie jest bezpłatne.
Kościół zbudowano w stylu zakopiańskim. Ma konstrukcję zrębową i stoi na wysokiej, wykonanej z kamienia podmurówce. W jego bryle można wyróżnić nawę i nieco węższe prezbiterium, zaś przed wejściem znajduje się ażurowy ganek z arkadami. Kościół kryty jest dwuspadowym gontowym dachem, którego wyrasta niewielka wieżyczka zakończona sygnaturką i czterospadowym zwieńczeniem.
Wnętrze kaplicy jest wykonane w całości w drewnie i posiada liczne odniesienia do historii Polski i kultury Podhala. Ołtarz przypomina góralską chatę, a witraże w oknach przedstawiają herby Korony i Litwy oraz przedstawienia Matki Bożej Ostrobramskiej i Częstochowskiej. Na ścianach zobaczyć można ludowe stacje drogi krzyżowej namalowane na szkle.