Klasztor na Świętym Krzyżu

Klasztor na Świętym Krzyżu w pigułce

Kraj
Polska
Liczba ludności
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:
E:

Klasztor na Świętym Krzyżu - opis atrakcji

Klasztor na Świętym Krzyżu jest jednym z najważniejszych miejscu religijnych na terenie województwa świętokrzyskiego. Przechowywane są w nim Relikwie Drzewa Krzyża Świętego, które od czasów średniowiecznych przyciągają tu tysiące pielgrzymów.

Pierwszy klasztor założył w tym miejscu Bolesław Krzywousty na początku XII w. Przekazał go benedyktynom, którzy w kolejnych wiekach rozbudowywali kościół i znajdujące się wokół niego zabudowania. Okres świetności świętokrzyskiego klasztoru nadszedł w XIV w., gdy Władysław Łokietek przekazał benedyktynom Relikwie Krzyża Świętego. Od tego czasu kościół stał się miejscem pielgrzymek. Wśród pielgrzymów byli zarówno zwykli ludzie, jak i szlachta, a nawet królowie tacy Jak Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk czy Zygmunt Stary.

W XVII w. Mikołaj Oleśnicki ufundował barokową Kaplicę Oleśnickich, w której przechowywane są Relikwie Krzyża Świętego. W krypcie pod nią pochowany jest książę Jeremi Wiśniowiecki, magnat kresowy i bohater walk z Kozakami. Jego zmumifikowane zwłoki można udostępnione są do oglądania w szklanej trumnie.

W 1819 r. władze zlikwidowały klasztor, a w jego budynkach umiejscowiono m.in. więzienie. Wysadzoną w 1914 r. wieżę kościoła odbudowano dopiero na początku XXI w. Jest to dziś świetny punkt widokowy na okolicę. Od 1936 r. do dziś klasztor zamieszkują ojcowie Misjonarze Oblaci, którzy prowadzą tu nowicjat oraz przygotowanie dla przyszłych misjonarzy. W krużgankach klasztornych znajduje się Muzeum Misyjne, w którym można poznać historię klasztoru oraz zobaczyć pamiątki przywiezione przez misjonarzy z całego świata.

Zgłoś błąd

Klasztor na Świętym Krzyżu - galeria zdjęć

Klasztor na Świętym Krzyżu na mapie

Klasztor na Świętym Krzyżu cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Atrakcje turystyczne w pobliżu Klasztor na Świętym Krzyżu

Miasta w pobliżu Klasztor na Świętym Krzyżu

Regiony w pobliżu Klasztor na Świętym Krzyżu

Więcej informacji