Mofeta w Tyliczu

Mofeta w Tyliczu w pigułce

Kraj
Mofeta w Tyliczu
Liczba ludności
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:
E:

Mofeta w Tyliczu - opis atrakcji

Mofeta jest jedną z atrakcji przyrodniczych Tylicza i unikatem w skali kraju. Jest to zimny wyziew wulkaniczny, w którym wydobywa się dwutlenek węgla. Jego ujście znajduje się pod wodą, przez co na powierzchni tworzą się bąbelki.

Tylicka mofeta została zabezpieczona 11 połączonymi ze sobą kręgami o średnicy 1 m. W każdym z nich bąbelki na wodzie pojawiają się z inną częstotliwością i nasileniem. Łącznie na terenie mofety znajduje się ok. 50 bulgotek, a woda z każdego kręgu ma inny smak. Obok stoi altana, a do atrakcji prowadzi ścieżka przyrodnicza.

Mofeta w Tyliczu zaliczana jest do największych tego typu zjawisk w Europie. W latach sześćdziesiątych XX w. utworzono tu zamknięty ośrodek naukowy, w którym próbowano hodować algi na potrzeby produkcji skondensowanego pokarmu dla kosmonautów. Prace prowadzone były pod nadzorem naukowców z ZSRR i były jedną z pilniej strzeżonych tajemnic wojskowych w południowej Polsce.

Zgłoś błąd

Mofeta w Tyliczu - galeria zdjęć

Mofeta w Tyliczu na mapie

Mofeta w Tyliczu cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Miasta w pobliżu Mofeta w Tyliczu

Więcej informacji