Muzeum – Miejsce Pamięci w Bełżcu

Muzeum – Miejsce Pamięci w Bełżcu w pigułce

Kraj
Polska
Liczba ludności
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:
E:

Muzeum – Miejsce Pamięci w Bełżcu - opis atrakcji

Muzeum – Miejsce Pamięci w Bełżcu znajduje się na terenie byłego niemieckiego Obozu Zagłady, między Tomaszowem Lubelskim a Hrebennem. Jest filią Państwowego Muzeum na Majdanku w Lublinie.

Obóz zagłady w Bełżcu funkcjonował od wiosny 1942 r. do czerwca 1943 r. i zamordowano w nim ok. 450 tys. Żydów z Polski oraz innych krajów Europy Środkowej. Był to pierwszy obóz powstały w ramach akcji „Reinhardt” mającej na celu całkowitą eksterminację ludności żydowskiej. Opuszczając obóz, Niemcy zniszczyli go całkowicie i nie zachowały się żadne budynki, które stały tu w czasie wojny.

Na początku XXI w. na terenie obozu wybudowano upamiętnienie i muzeum, które ma być świadectwem zbrodni z okresu II wojny światowej. Teren obozu został zaaranżowany jako ogromna zbiorowa mogiła pokryta żużlem i wyjałowioną ziemią, w której znajduje się szczelina o podnoszących się ścianach prowadząca do głównego mauzoleum- ohelu. Na ścianie znajduje się tu napis po polsku, hebrajsku i angielsku, „Ziemio, nie kryj mojej krwi, iżby mój krzyk nie ustawał”. Wokół mogiły umieszczono tablice z polskimi i hebrajskimi nazwami miast, z których pochodzili zamordowani w Bełżcu Żydzi.

Obok upamiętnienia znajduje się multimedialne muzeum, w którym prezentowana jest historia obozu oraz akcji eksterminacji ludności żydowskiej. W budynku jest też sala służąca modlitwie i kontemplacji.

Zgłoś błąd

Muzeum – Miejsce Pamięci w Bełżcu - galeria zdjęć

Muzeum – Miejsce Pamięci w Bełżcu na mapie

Muzeum – Miejsce Pamięci w Bełżcu cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Atrakcje turystyczne w pobliżu Muzeum – Miejsce Pamięci w Bełżcu

Miasta w pobliżu Muzeum – Miejsce Pamięci w Bełżcu

Regiony w pobliżu Muzeum – Miejsce Pamięci w Bełżcu

Więcej informacji