Pijalnia Wód Mineralnych w Szczawnicy

Szczawnica w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo małopolskie
Liczba ludności
6022
Powierzchnia
32,90 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 18
Współrzędne
N:49.422778
E:20.482778
Herb
Herb Szczawnicy

Pijalnia Wód Mineralnych w Szczawnicy - opis atrakcji

Pijalnia Wód Mineralnych znajduje się w centrum uzdrowiska w Szczawnicy, przy Placu Dietla. Stoi na skraju Parku Górnego i kryje w sobie 6 źródeł, w tym najbardziej znanego „Józefiny”.

Budynek nazywany jest także Domem nad Zdrojami, a jego historia sięga początków XIX w. Początkowo znajdował się tu pawilon, w którym czerpano wodę mineralną ze znajdującej się pośrodku studni. Gdy w 1828 r. Józefina i Stefan Szalayowie kupili Szczawnicę nadali dwóm tutejszym źródłom swoje imiona. Wybudowali też na miejscu pawilonu altanę z Galerią Spacerową, po której przechadzali się kuracjusze. Ich syn, Józef, twórca świetności Szczawnicy, na miejscu altany wzniósł budynek Domu nad Zdrojami i połączył go z Galerią Spacerową.

W 2002 r. pożar zniszczył szczawnicką pijalnię. Odbudowano ją z dbałością o historyczne elementy i ponownie połączono z zabudowaną już Galerią Spacerową, w której działa obecnie kawiarnia. Pijalnia jest piętrowym budynkiem w stylu szwajcarskim, z drewnianymi rzeźbionymi elementami dekoracyjnymi oraz malowidłami figuralnymi. Na parterze znajduje się hala ze źródłami wykończona w drewnie w stylu alpejskim, zaś na piętrze galeria, w której prezentowane są wystawy czasowe.

Zgłoś błąd

Pijalnia Wód Mineralnych w Szczawnicy - galeria zdjęć

Pijalnia Wód Mineralnych w Szczawnicy na mapie

Pijalnia Wód Mineralnych w Szczawnicy cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Miasta w pobliżu Pijalnia Wód Mineralnych w Szczawnicy

Regiony w pobliżu Pijalnia Wód Mineralnych w Szczawnicy

Więcej informacji