Plac Dietla w Szczawnicy

Szczawnica w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo małopolskie
Liczba ludności
6022
Powierzchnia
32,90 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 18
Współrzędne
N:49.422778
E:20.482778
Herb
Herb Szczawnicy

Plac Dietla w Szczawnicy - opis atrakcji

Plac Dietla jest centralnym punktem uzdrowiska w Szczawnicy. Znajduje się przy końcu ulicy Zdrojowej, obok wejścia do Parku Górnego. Znajduje się przy nim Pijalnia Wód Mineralnych oraz inne najważniejsze budynki uzdrowiska.

Plac został wytyczony za czasów Józefa Szalaya, a na jego obrzeżach stoi pomnik Józefa Dietla, wielkiego propagatora wodolecznictwa oraz samego szczawnickiego uzdrowiska. Zabudowa wokół placu nawiązuje do budownictwa szwajcarskiego i pochodzi z połowy XIX w. Dużą jej część zaprojektował osobiście Józef Szalay.

Najbardziej okazałym budynkiem jest Dom nad Zdrojami czyli Pijalnia Wód Mineralnych. Obok znajduje się budynek, w którym mieści się Muzeum uzdrowiska Szczawnica. Po drugiej stronie placu stoją budynki, które czekają dopiero na rewitalizacji. Najważniejszym z nich jest okazały Pałac Józefa Szalaya z balkonem ciągnącym się przez całe piętro. Do 2014 r. mieściło się w nim Muzeum Pienińskie, które zostało przeniesione do Szlachtowej. Obok niewielkie, obecnie mocno podniszczony drewniany budynek mieścił w przeszłości kancelarię uzdrowiska. Centralne miejsce na placu zajmuje fontanna z posągiem kobiety trzymającej dzban wody.

Zgłoś błąd

Plac Dietla w Szczawnicy - galeria zdjęć

Plac Dietla w Szczawnicy na mapie

Plac Dietla w Szczawnicy cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Miasta w pobliżu Plac Dietla w Szczawnicy

Regiony w pobliżu Plac Dietla w Szczawnicy

Więcej informacji