Przylądek Sunion - opis atrakcji
Sunion to skalisty przylądek na południowym krańcu Attyki, oddalony około 40 km od Aten. Jest jednym z najbardziej fotogenicznych miejsc w tej części Grecji, a 12 doryckich kolumn, pozostałości po wielkiej świątyni Posejdona, często na tle zachodu słońca można oglądać w turystycznych folderach i w artykułach o najważniejszych atrakcjach Attyki.
W starożytnej Grecji przylądek miał strategiczne znaczenie i był ufortyfikowany. Ochraniał znajdujące się w pobliżu kopalnie srebra. Jednocześnie był też miejscem, gdzie oddawano cześć bogowi mórz, Posejdonowi. Trudno się dziwić wyborowi tego miejsca. Przylądek oblany z trzech stron wodami morskimi, wyniesiony ponad nie przez skały wydaje się być najodpowiedniejszym miejscem na ołtarz Króla Mórz. Z kolei w mitologii greckiej Sunion wskazywany jest jako miejsce, z którego rzucił się w morskie fale król Egeasz, przekonany o tym, że jego syn Tezeusz zginął.
Przylądek Sunion jest chętnie odwiedzanym miejscem w bliskim otoczeniu Aten. Z dawnej, wspaniałej świątyni Posejdona do naszych czasów przetrwało tylko 12 doryckich kolumn oraz resztki propylejów. Jednak nawet one wyglądają niezwykle malowniczo na tle morza, które gdzieś na horyzoncie łączy się z niebem. Sunion jest chętnie wybierany na sesje fotograficzne. Miejsce ma ogromny urok podczas zachodu słońca, kiedy niebo staje się żółte, pomarańczowe i czerwone.
Przylądek jest bezludny i oddalony od najbliższej miejscowości o kilka kilometrów. Znajduje się tu duży parking oraz restauracje z tarasami, z których podziwiać można piękny widok na świątynię i morze.