Co warto zobaczyć w Erywaniu?
Erywań jest największym miastem położonym na terenie Armenii, jest też jednocześnie stolicą tego kraju. Wbrew obiegowym opiniom nie jest to zaściankowe miasto, czy też głęboka prowincja. Jest to miasto, które zafascynuje każdego turystę, który zdecyduje się na pobyt tutaj. Miesza się tutaj egzotyka z kulturą europejską. A ta mieszanka sprawia, że miasto posiada wyjątkową atmosferę. Przy czym należy zaznaczyć, że jest to jedno z najstarszych miast, które jest ciągle zamieszkałe.
Miasto to stanowi stolicę kraju stosunkowo od niedawna, gdyż dopiero od 1918 r. Natomiast jego historia sięga już VIII wieku przed naszą erą. Początkowo założono tutaj twierdzę Erebuni, wielu badaczy wskazuje, że to właśnie od nazwy warowni pochodzi dzisiejsza nazwa stolicy kraju, jednakże są też teorie, że pochodzi ona od imienia jednego ze wczesnych władców ówczesnych krajów. Już w VII w. naszej ery tereny te opanowują arabowie. Jednym z najbardziej burzliwych okresów dla tego miasta jak i całego regionu były lata wojen persko-osmańskich, czyli okres pomiędzy 1513 a 1737 rokiem. Wtedy to Erywań wraz z przyległymi do niego terenami zmieniał swoją przynależność około czternastu razy. W 1747 roku został utworzony tutaj Chanat Erywaski, a już niecałe sto lat później bo w 1828 r. tereny te znalazły się pod panowaniem Imperium Rosyjskiego, dzięki czemu miasto znacznie się rozwinęło i większości nabrało kształtu jaki dzisiaj możemy podziwiać. Powstały tutaj w tym czasie teatry, drukarnie, a także zaczęto rozbudowywać linię kolejową, a na początku XX wieku podłączono tu linię telefoniczną. W 1918 roku kraj odzyskał niepodległość i Erywań stał się jego stolicą. Jednakże już dwa lata później na teren kraju wkroczyła Armia Czerwona i zaczęła się okupacja. Dopiero w 1991 r. kraj odzyskał niepodległość a Erywań stał się na powrót stolicą Armenii. Jak więc widać Erywań i Armenia miały dość burzliwą historię, a dodatkowo należy wspomnieć tutaj o masakrze 1915 r., kiedy to doszło do ludobójstwa na Ormianach. W 1965 r. doszło w mieście do demonstracji, w czasie której ludzie domagali się właśnie uznania tej zbrodni za ludobójstwo. W demonstracji brało udział około miliona osób. Miasto też kilka razy niszczone było przez trzęsienia ziemi.
Obecnie Erywań jest miastem, które przyciąga nie tylko ze względu na swoje niezwykłe zabytki łączące w sobie wszystko to co najlepsze ze wszystkich kultur, które tu kiedykolwiek gościły, ale i swoją wyjątkową atmosferą. Jest ona mieszanką tego co zostało z ducha carskiej Rosji, odrobiny egzotyki i typowo europejskich zwyczajów. Dodatkowo wielu turystów przyciąga w te okolice możliwość zobaczenia znanej z biblijnych opowieści góry Ararat, która widnieje na fladze Armenii i jest symbolem miasta. Bardzo ciekawie prezentuje się centrum miasta, które swoim widokiem zaskakuje niejednego turystę, gdyż ma różowy kolor z uwagi na tuf, z którego wybudowano większą część budynków wzniesionych w tym miejscu.