Graz

Graz w pigułce

Kraj
Austria
Liczba ludności
273838
Powierzchnia
127,46 km2
Nr. kierunkowy
0316
Współrzędne
N:47.077077
E:15.432416
Herb
Herb Grazu

Co warto zobaczyć w Grazu?

Graz jest drugim pod względem wielkości miastem Austrii i stolicą kraju związkowego Styria. Leże nad rzeką Murą u podnóży Alp i nazywany jest często miastem o zielonych płucach ponieważ jego zabudowa, zarówno ta najstarsza, jak i nowsza opleciona jest drzewami i krzewami.

Graz jest miastem o historii sięgającej wczesnego średniowiecza, a jego Stare Miasto wpisane jest na listę UNESCO. Od 1586 r. w mieście działa uniwersytet (obecnie jest ich cztery), a liczba studentów przekracza 45 tys. Graz jest także prężnym ośrodkiem kulturalnym i w 2008 r. pełnił rolę Europejskiej Stolicy Kultury.

Nazwa Graz pochodzi od słoweńskiego słowa „gradec” oznaczającego gród lub niewielki zamek i wiąże się z tym, że na terenie dzisiejszego miast istniała we wczesnym średniowieczu słowiańska osada. Pierwsze wzmianki o mieście pojawiają się w 881 r. i mówią o istnieniu w tym miejscu warowni. Na jej miejscu stanął w późniejszym czasie zamek, którego pozostałości na wzgórzu widoczne są do dziś, a wieża zegarowa jest nawet symbolem Grazu.

Lokacja miasta nastąpiła w 1281 r. za sprawą Rudolfa I Habsburga. W kolejnych wiekach Graz stał się siedzibą styryjskiej gałęzi tej rodziny i pod jej rządami rozwijał się bardzo prężnie. O wtedy na miejscu wczesnośredniowiecznej warowni wzniesiono zamek, który miał bronić okolicy przed Turkami. Zniszczyły ją dopiero wojska francuskie na początku XIX w. wysadzając umocnienia w powietrze.

W Grazu zachowało się malownicze renesansowo-barokowe Stare Miasto z licznymi kawiarniami i restauracjami, w których można napić się kawy lub skosztować dań lokalnej kuchni, w tym pieczeni wieprzowej, duszonej wołowiny, zupy dyniowej oraz styryjskiego wina.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Grazu

W okolicy Grazu

Graz - galeria zdjęć

Graz w pigułce

Kraj
Austria
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
273838
Powierzchnia
127,46 km2
Nr. kierunkowy
0316
Współrzędne
N:47.077077
E:15.432416

Graz - więcej informacji