Karwia

Karwia w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo pomorskie
Liczba ludności
992
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
(+48)58
Współrzędne
N:54.830083
E:18.209377

Co warto zobaczyć w Karwi?

Karwia jest popularną wśród wczasowiczów miejscowością na wybrzeżu, niedaleko Władysławowa. Jej atutem jest szeroka, piaszczysta plaża zaliczana do najpiękniejszych w Polsce. Duża część zabudowy to obecnie pensjonaty i domy wczasowe, ale zachowało się też trochę budynków z przełomu XIX i XX w., w tym kilka o konstrukcji szkieletowej.

Miejscowość została założona w drugiej połowie XIII w. i jej mieszkańcy trudnili się przede wszystkim rybołówstwem. Do dziś mieszka tu jeszcze sporo rybaków. Karwia nie ma portu rybackiego, a łodzie trzymane są bezpośrednio na plaży, co dodaje jej uroku.

Jako letnisko Karwia zaczęła się rozwijać dopiero w dwudziestoleciu międzywojennym. Wcześniej miejscowość znajdowała się na terenie zalewowym i często doświadczała powodzi po morskich sztormach. Ok. 1900 r. pierwszy wał przeciwpowodziowy wybudowali tu osadnicy sprowadzeni z Holandii, natomiast w 1930 r. wybudowano tamę typu holenderskiego, która skutecznie zabezpieczała przed powtarzaniem się powodzi.

Obecnie większość zabudowy Karwi jest współczesna. Nie brakuje tu sezonowych punktów gastronomicznych, barów, drobnych usług oraz wypożyczalnie sprzętu rekreacyjnego.

Na południe od Karwi rozciągają się bagienne tereny, które od XVI w. osuszane były dzięki pracy sprowadzanych z Holandii osadników. Dziś znajdują się tu dwa bagienne rezerwaty przyrody, Woskownica Bielawskiego Błota i Moroszka Bielawskiego Błota oraz torfowiskowy rezerwat Bielawa. Nadmorska część miejscowości znajduje się na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Karwia ma też dobre warunki do uprawiania nornic walkingu. Wytyczono tu ponad 30 km tras o różnym stopniu trudności, prowadzących głównie przez zalesione tereny nadmorskie.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Karwi

W okolicy Karwi

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Karwi

Miasta w pobliżu Karwi

Karwia - galeria zdjęć

Karwia w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
992
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
(+48)58
Współrzędne
N:54.830083
E:18.209377

Karwia - więcej informacji