Lizbona

Lizbona w pigułce

Kraj
Portugalia
Liczba ludności
545245
Powierzchnia
84,6 km2
Nr. kierunkowy
+351
Współrzędne
N:38.725299
E:-9.150036
Herb
Herb Lizbony

Co warto zobaczyć w Lizbonie?

Lizbona jest największym miastem Portugalii i jej stolicą – najbardziej wysuniętą na zachód w kontynentalnej Europie. Położona jest na wybrzeżu Atlantyku nad ujściem Tagu. Miasto jest politycznym centrum Portugalii, znajduje się tutaj siedziba parlamentu, rządu, prezydenta, głównych instytucji państwowych oraz przedstawicielstw dyplomatycznych.

Szacuje się, że obszar dzisiejszej Lizbony zamieszkiwany był przez Luzytanów już w czasach rzymskich, a ówczesna osada określana jest w źródłach nazwą Olisipo. Prawdopodobnie znajdował się tutaj również punkt handlowy Fenicjan, jednak nie zostało to dotąd w stu procentach potwierdzone. W VIII wieku miasto przejęli Maurowie z Afryki Północnej i nazwę zmieniono na Lishubną. W 1147 roku przejął je krzyżowiec i pierwszy władca Portugalii, Alfons I Zdobywca. W 1255 roku król Alfons III postanowił przenieść stolicę Portugalii z Coimbry do Lizbony, a kilkadziesiąt lat później, w 1290 roku powstał tu pierwszy uniwersytet. W późniejszych czasach, w okresie wielkich odkryć geograficznych, miasto zaczęło się prężnie rozwijać, kiedy wyruszyło w ten rejon wiele wypraw morskich.

Dzisiaj Lizbona przyciąga turystów przede wszystkim piękną architekturą i licznymi imprezami kulturalnymi, takimi jak odbywające się co roku festiwale muzyczne, koncerty, konkursy kulinarne, uliczne festyny – np. Dzień św. Antoniego, jarmarki rzemiosła i wystawy.

Zgłoś błąd

Dzielnice Lizbony

Atrakcje turystyczne i zabytki w Lizbonie

W okolicy Lizbony

Miasta w pobliżu Lizbony

Lizbona - galeria zdjęć

Lizbona w pigułce

Kraj
Portugalia
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
545245
Powierzchnia
84,6 km2
Nr. kierunkowy
+351
Współrzędne
N:38.725299
E:-9.150036

Lizbona - więcej informacji